Pri požiari bytu v Handlovej zahynuli štyria ľudia, zranení sú aj hasiči

Požiar v bytovom dome na Okružnej ulici v Handlovej, ku ktorému došlo v noci na štvrtok, si vyžiadal štyri obete na životoch a päť zranených ľudí. Pri zásahu sa ľahko zranili i hasiči. Evakuovať museli približne 150 ľudí, časť z nich opustila priestory sama, informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Igor Šenitko.

, 16.06.2022 06:11, aktualizované: 14:01
požiar bytu v Handlovej, handlová, požiar Foto:
Požiar bytu v Handlovej.
debata (2)

Mesto v súvislosti s tragédiou vyhlásilo o 9.30 h mimoriadnu situáciu. Informovala o tom po zasadnutí krízového štábu primátorka Silvia Grúberová.

Požiar bytu na piatom poschodí domu hasičom nahlásili krátko pred 1.00 h, postupne sa cez stúpačky rozšíril i o poschodie vyššie. „Po príchode jednotiek sa uskutočňovala takzvaná samoevakuácia obyvateľov. Hasiči naťahovali hadicové vedenie do inkriminovaného podlažia a za evakuácie ostatných obyvateľov začali s hasením bytov,“ opísal Šenitko.

Požiar podľa neho neprežili štyri osoby, ktoré sa nadýchali splodinami horenia, lekárske ošetrenie poskytli piatim ľuďom, z toho troch previezli záchranári do nemocnice. „Jeden dobrovoľný a jeden profesionálny hasič utrpeli drobné zranenia,“ doplnil.

Troch zranených ľudí prijali v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. „Jedného z pacientov, ktorý trpel dýchavičnosťou, sme normosaturovaného prepustili. Dvoch sme hospitalizovali na pľúcnom oddelení pre otravu oxidom uhoľnatým,“ uviedol riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Požiar bytu v Handlovej. Foto: Polícia SR
Handlová, požiar bytu Požiar bytu v Handlovej.

Evakuovaných obyvateľov vrátane malých detí podľa Šenitka za pomoci mesta umiestnili do náhradných priestorov, kde im psychologickú pomoc poskytovala skupina z Prezídia HaZZ.

Na mieste podľa neho zasahovalo dovedna 38 hasičov so 17 kusmi techniky, z toho 15 boli príslušníkmi dobrovoľných hasičských zborov z Morovna, Nedožier-Brezian a Ráztočna.

Spôsobené škody predbežne odhadol krajský riaditeľ hasičov na približne 400 000 eur až 500 000 eur, uchránené vyčíslil na dva milióny eur.

Situácia na mieste je podľa primátorky Silvie Grúberovej vďaka zasahujúcim zložkám stabilizovaná, udalosťou sa bude zaoberať krízový štáb mesta.

„Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania expertíznej skupiny z Požiarnotechnic­kého a expertízneho ústavu Ministerstva vnútra SR z Bratislavy,“ dodal hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.

Čaputová ponúkla ubytovanie

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým obetí i všetkým, ktorých postihol požiar v Handlovej. Uviedla to na svojej stránke na sociálnej sieti s tým, že obyvateľom zasiahnutým požiarom ponúkla ubytovanie v zariadení prezidentskej kancelárie vo Vysokých Tatrách.

„Obyvateľov bytovky v Handlovej postihol v noci požiar s tragickými následkami. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým a všetkým, ktorých požiar postihol. Prajem im, aby sa mohli čo najskôr vrátiť do svojich domovov,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka podľa svojich slov telefonovala i s primátorkou Silviou Grúberovou, ktorá ju informovala o aktuálnej situácii. „Vyše stovke ľudí sa z noci do rána zásadne zmenila životná situácia. Pani primátorka však hovorila o silnom zomknutí komunity, pomoci hasičov, záchranárov, policajtov, neziskových organizácií a ďalších, ktorí sa pustili do záchranných prác,“ skonštatovala.

Čaputová zároveň primátorke ponúkla ubytovanie pre ľudí zasiahnutých týmto požiarom vo Vysokých Tatrách v zariadení prezidentskej kancelárie, ak by to ktokoľvek z nich považoval v tejto ťažkej situácii za potrebné. S primátorkou ostáva podľa svojich slov v kontakte.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy