Hotelovým včielkam na Štrbskom Plese sa darí

Originálny projekt s názvom Včely v horách na Štrbskom Plese vstupuje do piatej sezóny v najväčšom hotelovo-športovom komplexe vo Vysokých Tatrách, ktorý je situovaný v nadmorskej výške 1 346 metrov nad morom neďaleko jazera.

26.06.2022 09:20
včely na Štrbskom plese Foto:
Včely v horách na Štrbskom Plese.
debata

Vo včelích úľoch na streche hotela je opäť rušno a hostia sa tak čoskoro budú môcť opäť tešiť na najčerstvejší med z kvetov z tatranských lúk.

„Včelstvá v Tatrách prezimovali celkom dobre, v zateplených úľoch doslova zasypaných snehom. Vyleteli neskôr ako v podhorí, pretože tu hore neboli ešte v takej sile a aj kvety začali kvitnúť neskôr, čo znamená, že znáška sa ešte len začína. Včielky budú lietať zhruba do augusta, keď sa znáška skončí. Potom ich zakŕmime a včelstvá preliečime – ako vždy zásadne liečivami na prírodnej báze,“ vysvetlil Vladimír Chovanec, profesionálny včelár starajúci sa o najvyššie položenú včelnicu v Tatrách.

Dôležitým faktorom pre výslednú kvalitu medu je čistota životného prostredia. V blízkosti nie sú žiadne chémiou ošetrované polia a ani v hoteli nepoužívajú pri starostlivosti o zeleň žiadnu chémiu. Kvalitu medu z najvyššie položenej včelnice potvrdili nielen odborníci, ale aj samotní hostia hotela, ktorým tatranský med skutočne chutí.

„Náš medík, ktorý sme vytočili od včiel v minulej sezóne, už naši hostia na raňajkách skonzumovali. Kým vytočíme nový, spolupracujeme s lokálnymi včelármi, ktorí nám dodávajú med od včiel vylietavajúcich na podtatranských lúkach. My máme naďalej päť včelstiev, včielky lietajú po púpavách, o chvíľu začnú kvitnúť čučoriedky, vrbovka. Aby sme im to čo najviac v týchto náročných tatranských podmienkach uľahčili, lúčne kvietky okolo hotela nekosíme, aby mali pastvu,“ uviedla riaditeľka hotela Erika Fočárová.

Včelie úle sú umiestené na streche hotelového fitnesu vo farebných úľoch vymaľovaných ekologickými farbami. V rámci projektu Včely v horách je v hoteli pripravená aj náučná stena s infopanelmi o včelách a ich význame a náučný detský kútik. Praktické využitie medu si môžu návštevníci vyskúšať v hoteli doslova na vlastnej koži – je súčasťou medovej kozmetiky v hotelových izbách, prísadou v medovej torte alebo sa využíva napríklad aj pri medovej masáži. Tým, ktorí si ho obľúbia, je k dispozícii aj na predaj v hotelovej recepcii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #med #Štrbské pleso #včely #Prešovský kraj