Farebná fontána v Košiciach ožila hudbou

Farbami a hudbou ožila v piatok večer v košickom Mestskom parku po rekonštrukcii Plávajúca fontána. Podujatie hudobne sprevádzali dídžeji. Vodné srdce parku sa tak stane opäť jednou z najvýraznejších atrakcií mesta.

, 28.06.2022 07:00
Fontána v Metskom parku v Košiciach Foto:
Jedinečná fontána očarí návštevníkov Mestského parku v Košiciach.
debata (2)

V rámci série podujatí pod hlavičkou Košického leta je pri fontáne naplánovaná pestrá plejáda prekvapení, ktorú pripravili OZ Make Košice Digital, Správa mestskej zelene a mesto Košice.

VIDEO: Obrazce nad fontánou.

Plávajúca fontána je v prevádzke od roku 2013, no ôsmich rokoch fungovania bola morálne aj technologicky opotrebovaná, preto prišiel čas na jej modernizáciu a rekonštrukciu. V prvej fáze opráv, ktorú ukončili v roku 2021, na nej vymenili 15 čerpadiel, zmodernizovali ovládanie, ozvučenie či meteorologické senzory. Ovládanie fontány riadi umelá inteligencia Conrad, ktorú vďaka spolupráci s Technicomom vyvinuli študenti Technickej univerzity v Košiciach. Do ovládania a nastavenia fontány môžu jej správcovia vstupovať vďaka softvérovej aplikácii, a tak sa Plávajúca fontána stala prvou na diaľku ovládanou fontánou v meste a vôbec prvou a jedinou digitálnou fontánou na Slovensku.

Jedinečná fontána očarí návštevníkov Mestského...
Jedinečná fontána očarí návštevníkov Mestského...
+3Jedinečná fontána očarí návštevníkov Mestského...

„Na základe dát z meteostanice si dokáže sama zabezpečiť základný chod a v prípade potreby ho prispôsobiť poveternostným vplyvom. Napríklad v prípade dažďa sa vie sama automaticky úplne vypnúť a po zlepšení počasia zapnúť. Pri silnom vetre vie napríklad znížiť výšku striekajúcej vody z dýz, aby nedochádzalo k zmáčaniu ľudí pohybujúcich sa v okolí fontány,“ vysvetľuje riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach Marta Popríková.

Celkové náklady na prvú fázu rekonštrukcie presiahli 76-tisíc eur. „Aj vďaka obnove fontány sa do Mestského parku vrátili kultúrne podujatia. Už minulý rok sa podarilo nášmu tímu zorganizovať sériu rôznorodých eventov. Aj tento rok sme pripravil 17 kultúrnych podujatí, ktoré majú ambíciu osloviť všetky generácie,“ dodáva Erik Kuzma predseda OZ Make Košice Digital.

Ďalšia fáza modernizácie priniesla ešte viac vizuálnych efektov a zvýšila atraktivitu celého Mestského parku. Na fontáne tento rok doplnili ďalších 12 čerpadiel, pribudli nové svetlá a vodné efekty. Doplnkové osvetlenie dokonca umožňuje premietanie vizuálnych efektov priamo na vodnú clonu. Veľké zmeny sa realizovali aj pod vodnou hladinou v technickom zázemí fontány – vymenila sa kabeláž a chráničky káblov. Jediný digitálny vodomet na Slovensku aj preto dnes spĺňa najprísnejšie požiadavky na bezpečnosť a ekonomiku prevádzky. Do druhej fázy rekonštrukcie investovala Správa mestskej zelene z vlastného hospodárskeho výsledku takmer 60-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #Košický kraj #plávajúca fontána
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy