U. S. Steel odstavuje vysokú pec a opäť znižuje počty zamestnancov

Hutnícka firma od pondelka odstavuje vysokú pec VP2. Nie je to pre aktuálnu situáciu na trhu.

, 07.09.2022 12:25
U. S. Steel Košice Foto: ,
debata (5)

„Môžem potvrdiť, že sme od pondelka začali s plánovaným odstavením vysokej pece. Odstávka bude trvať 60 dní,“ informoval Ján Bača, hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice pre portál Aktuality.sk. Hovorca tiež uviedol, že zariadenia spoločnosť naďalej prevádzkuje v súlade s požiadavkami zákazníkov a podľa toho upraví harmonogramy údržby. Na rast cien energií bude musieť rázne zareagovať Európska komisia a aj naša vláda.

U. S. Steel sa tiež rozhodol, že opätovne zníži aj počet zamestnancov. Koľko ľudí odíde z fabriky, zatiaľ nie je jasné. Spoločnosť pripravila aj návrh motivačného programu. Hoci stále hrozí štrajk odborárov, ktorí požadujú zvýšenie miezd a zníženie počtu hodín v pracovnom týždni, na tejto skutočnosti sa zhodli.

„Včera sme s odbormi tiež podpísali dodatok ku kolektívnej zmluve, ktorý nám umožní prispôsobiť štruktúru zamestnanosti súčasným podmienkam. Všetci zamestnanci majú možnosť sa s ním oboznámiť,“ potvrdil portálu dohodu Bača s tým, že ak si zamestnanci podajú žiadosť v termíne od 6. septembra do 13. septembra, môžu skončiť pracovný pomer dohodou. Jednorazová odmena pri odchode zamestnanca bude závisieť od počtu odpracovaných ro­kov.

„Zároveň sa zruší pracovné miesto zamestnanca, ktorý požiadal o skončenie pracovného pomeru, resp. zruší sa iné pracovné miesto na jeho organizačnej jednotke. Naším cieľom bolo prijať také rozhodnutie, aby sme zachovali bezpečné prevádzkovanie všetkých procesov a zároveň, aby zamestnanci, ktorí sa rozhodnú ukončiť pracovný pomer, boli motivovaní atraktívnou finančnou odmenou,“ informovali odborári prostredníctvom svojho informátora zamestnancov, napísali Aktuality.sk. Dodatok napríklad upravuje podmienky odchodu zamestnancov, ktorí v spoločnosti odpracovali nepretržite päť až 20 rokov. Tí pri odchode dostanú 12-násobok priemernej mzdy, s možnosťou až 14-násobku priemernej mesačnej mzdy u zamestnanca, ktorý odpracoval 31 alebo viac rokov.

Odborári z U. S. Steel Košice združení v Rade odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice začali v auguste s písomným hlasovaním o možnom štrajku v tejto hutníckej spoločnosti. Štrajková pohotovosť bola v podniku vyhlásená už 25. apríla. Podpisy kováci zbierajú po tom, čo nedošlo k dohode so sociálnym partnerom ani po predložení dvoch alternatívnych návrhov sprostredkovateľky. Juraj Varga, predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice vysvetlil, že návrhy sprostredkovateľky sú pre zamestnancov neprijateľné. Rozhodnutie o začatí hlasovania o štrajku bolo oznámené zamestnávateľovi. Aj počas tohto hlasovania budú pokračovať vyjednávania o uzavretí sporného dodatku č. 4 k platnej kolektívnej zmluve pre roky 2020 až 2024. Odborári chcú udržať súčasný 35,5-hodinový týždenný pracovný čas a mzdové zvýšenie plošne o 80 eur mesačne. U. S. Steel navrhoval zvýšenie na 37,5-hodinový týždenný pracovný čas a zvýšenie o 30 eur. Požiadavky odborárov z U. S. Steel Košice plne podporuje aj Konfederácia odborových zväzov SR i v prípade vyhlásenia štrajku.

USS, Kosice Čítajte aj Odborári v U. S. Steel Košice vyhlásili štrajkovú pohotovosť

K podobnému prepúšťaniu už v hutníckej fabrike došlo aj v apríli 2020, keď sa predstavitelia spoločnosti a odborári dohodli na dodatku ku kolektívnej zmluve, ktorý ponúkal jednorazový benefit pre zamestnancov. Týkalo sa to najmä pracujúcich dôchodcov a zamestnancov, ktorí mali menej ako tri roky do dôchodku alebo mali odpracovaných 35 a viac rokov v spoločnosti.

Košická fabrika však nie je jediná, čo odstavuje vysoké pece. Až do odvolania prestanú koncom septembra fungovať pece v Brémach na severe Nemecka a neďaleko Gijónu na severe Španielska, ktoré patria najväčšiemu producentovi ocele na svete ArcelorMittal. Spoločnosť to zdôvodnila okrem iného zdražením energií a nižším dopytom po oceli.

„Energeticky náročný priemysel musí poznať podmienky, za akých tu bude možné podnikať v ďalších mesiacoch. V súčasnosti je veľmi ťažké naplánovať a zabezpečiť chod priemyselných podnikov,“ reagoval Ján Bača pre portál Aktuality.sk na otázku, či aj košická hutnícka fabrika pociťuje podobné problémy, akými zdôvodnil zatvorenie dvoch vysokých pecí producent ocele ArcelorMittal.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #zamestnanci #Košický kraj #U.S.Steel #vysoká pec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy