Cez víkend čistili dobrovoľníci celé Slovensko

Už od roku 1979 sa v Tatrách uskutočňuje akcia Čisté hory. Tohto roku sa dobrovoľníkom v Tatranskom národnom parku podarilo vyzbierať takmer štvrť tony.

27.09.2022 16:13
čisté hory 2022 Foto:
V rámci akcie sa na Slovensku zapojilo 750 účastníkov. Toto je skupina na Hrebienku.
debata (1)

Hlavná akcia bola v uplynulú sobotu, ale viacero dobrovoľníkov začalo s čistením aj pár dní skôr. Nazbierali ďalších vyše dvesto kilogramov. Konečné číslo však ešte porastie, keďže záujem nadšencov pomôcť vyčistiť Tatry od neporiadku neutícha.

Ešte v piatok ruku k dielu priložili tri skupiny dobrovoľníkov, okrem školákov zo Štrby, ktorí si posvietili na okolie Popradského plesa a Symbolický cintorín, sa do upratovania pustili aj lomnickí škôlkari a dobrovoľníci z radov zamestnancov jednej z bánk, ktorí sa zamerali na oblasť Tatranskej Lomnice a jej extravilán. Vo vreciach skončilo celkovo 213 kilogramov neporiadku. V hlavný deň akcie, ktorej 44. ročník sa uskutočnil v rámci iniciatívy Ministerstva životného prostredia SR Čisté Slovensko, sa 750 účastníkom podarilo vyzbierať ďalších 246,7 kilogramu odpadu.

zväčšiť Upratovať sa treba učiť od malička. Deti... Foto: tanap
Čisté hory 2022 Upratovať sa treba učiť od malička. Deti neváhali a na akcii Čisté hory plnili svoje vrecia.

„Na jednej strane nás teší takýto záujem o akciu, no na druhej sme rozčarovaní, že sa stále nájde dosť ľudí, ktorí nemajú problém vyhodiť odpad v národnom parku. Problémom už nie sú ani tak turistické chodníky, ale predovšetkým odpočívadlá popri cestách, ako aj intravilány a ich okolie, o čom svedčí i množstvo odpadu, ktorí zhromaždili dobrovoľníci v oblasti Tatranskej Lomnice,“ konštatuje dlhoročný koordinátor akcie Igor Stavný. Len počas soboty tam vo vreciach skončilo 117,7 kilogramu neporiadku.

Vo vreciach už tradične končili najmä obaly od potravín, papierové obrúsky, cigaretové ohorky či sklenené fľaše, našli sa však aj rôzne kusy oblečenia, vložky do topánok, podrážka, plechovky od farieb, zadné perovanie z auta, šuplík z kovu i detská plastová pištoľ. „Zaujímavé je, že viacerí kolegovia skonštatovali, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne ubudlo plastových fliaš, čo by sa dalo pripísať na vrub ich zálohovaniu,“ doplnil koordinátor akcie, ktorej je už tradične vyhradená posledná septembrová sobota.

zväčšiť Dobrovoľníkom sa podarilo vyzbierať takmer... Foto: tanap
čisté hory 2022 Dobrovoľníkom sa podarilo vyzbierať takmer štvrť tony odpadu.

Záujemcom bolo k dispozícii desať nástupných miest od Oravy až po Tatranskú Javorinu, oblasť od Sivého vrchu po Kamenistú dolinu mali pod patronátom dobrovoľní a profesionálni strážcovia prírody, ktorí spolu s pracovníkmi Slovenských elektrární vyčistili i Žiarsku dolinu. Ruku k dielu už tradične priložili najmä školy, ktoré v najvyhľadáva­nejších lokalitách ako Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Hrebienok tvorili až osemdesiat percent účastníkov. Každý, kto sa do upratovania Tatranského národného parku zapojil, už tradične získal aj pamätnú samolepku.

Už teraz je jasné, že konečná bilancia podujatia sa ešte zvýši. V najbližších dňoch sa chystajú školáci zo Ždiaru po neporiadnych turistoch poupratovať trasu Monkova dolina – Strednica. Ohlásili sa už aj horolezci z Nitry, ktorí chcú aj tento rok pokračovať v čistení okolia Skalnatého plesa.

zväčšiť Do iniciatívy sa zapojili malí aj veľkí. Foto: tanap
čisté hory 2022 Do iniciatívy sa zapojili malí aj veľkí.

Podujatie Čisté hory má za sebou bohatú históriu. Po prvý raz sa akcia uskutočnila v roku 1979. Až do vlaňajška dobrovoľníci spolu s Tatranským národným parkom čistili od odpadu aj Pieniny. Po reforme národných parkov si každé chránené územie organizuje upratovanie už vo vlastnej réžii. Podľa štatistík sa za viac ako štyri desaťročia podarilo odbremeniť prírodné prostredie od vyše 65 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, keď účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín 7 655 kilogramov neporiadku, pričom až 3 700 kilogramov vyzbierali v okolí Skalnatého plesa. Akcia doteraz prilákala zhruba 48-tisíc dobrovoľníkov, okrem škôl prejavili o ňu záujem napríklad aj firmy, ktoré v Tatrách pre svojich zamestnancov organizujú teambuildingy.

zväčšiť Dobrovoľníci čistili prírodu aj vody v okolí... Foto: pienap
čisté hory 2022 Dobrovoľníci čistili prírodu aj vody v okolí Pienin.

Hlavným cieľom iniciatívy Čisté Slovensko je upratať voľne pohodený odpad v prírode, v lesoch či v riekach. V spolupráci s ministerstvom životného prostredia, obcami, neziskovými organizáciami, občianskymi združeniami, dobrovoľníkmi, súkromnými partnermi a ďalšími subjektmi, ktoré pracujú v odpadovom segmente, tohto roku čistili Tatranský a Pieninský národný park, Muránsku planinu, Slovenský raj, Slovenský kras, Veľkú a Malú Fatru, Nízke Tatry a Poloniny.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Vysoké Tatry #Čisté hory
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy