Referendum o ulici Tisu vo Varíne je neplatné

Referendum o premenovaní Ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne v okrese Žilina je neplatné. V sobotu sa do hlasovania zapojilo 47,13 percenta oprávnených voličov.

30.10.2022 01:04 , aktualizované: 01:11
varín, tiso Foto:
Ulica Dr. Jozefa Tisu, ktorá bola predmetom hlasovania v referende vo Varíne 29. októbra 2022.
debata

Samospráva informuje o výsledku referenda na svojej webovej stránke.

VIDEO: Tisova ulica vo Varíne
Video

Podnet na uskutočnenie referenda podalo desať poslancov obecného zastupiteľstva. Na referendovú otázku „Súhlasíte s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu?“ mohli obyvatelia Varína na hlasovacom lístku odpovedať áno alebo nie. Za premenovanie ulice hlasovalo 360 obyvateľov a proti premenovaniu hlasovalo 1053 obyvateľov z celkového počtu 3036 oprávnených voličov. Hranicu 50 percent prekročila účasť iba v jednom z troch volebných okrskov.

Prokurátor Generálnej prokuratúry podal v septembri žalobu na žilinský krajský súd pre názov Ulice Dr. Jozefa Tisu v obci Varín. Urobil tak po tom, ako obecné zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, ktorý navrhol zrušiť alebo zmeniť názov ulice pomenovanej po prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky. Krajský súd v Žiline o žalobe zatiaľ nerozhodol.

Varín, referendum, Tisova ulica Čítajte viac Ako sa žije na Tisovej ulici? Varínčanov ťahá k voľbám aj kontroverzné hlasovanie
debata chyba
Viac na túto tému: #referendum #Varín