Husté sneženie zasiahlo stred i východ SR. Hasiči sa nezastavili

Intenzívne husté sneženie v Banskobystrickom a Breznianskom okrese skomplikovalo v utorok skoro ráno dopravu nielen v mestách, ale najmä na horských priechodoch. Sneh trápi aj časti východného Slovenska, komplikovaná situácia bola na Dobšinskom kopci, za Popradom sa prevrátil autobus so štyrmi cestujúcimi, ktorí utrpeli ľahké zranenia.

, 17.01.2023 10:44, aktualizované: 21:45
Autobus / Dopravná nehoda / Foto:
debata (2)

Cestárom robil problémy ťažký sneh, na Donovaloch ho napadlo okolo 15 centimetrov, a polámané stromy, ktoré museli píliť.

V dôsledku nepriaznivého počasia je na strednom Slovensku naďalej bez elektriny približne dvetisíc odberných miest. TASR o tom informoval Miroslav Gejdoš zo spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD). „Najviac je ich v okresoch Detva, Rimavská Sobota a Banská Štiavnica,“ doplnil.

Práve v spomínaných okresoch došlo k poškodeniu vedení vo väčšom rozsahu a opravy sú vzhľadom na neprístupný terén technicky a časovo náročné. „Momentálne máme ešte 11 porúch na úrovni vysokého napätia a 30 porúch na úrovni nízkeho napätia,“ priblížil ďalej Gejdoš.

Dobšinský kopec
Dobšinský kopec
+9Dobšinský kopec

Upozornil, že vzhľadom na meteorologickú predpoveď, rátajúcu počas noci s vetrom i snežením, môže počet porúch do rána ešte stúpnuť. „Najzávažnejšie incidenty budú naši elektrikári a dispečing riešiť aj počas noci. Ráno sa opäť pustíme do obnovovania dodávky v plnej sile,“ dodal Gejdoš.

Husté sneženie a mokrý, ťažký sneh spôsobili vo viacerých okresoch Banskobystrického aj Žilinského kraja počas utorka rozsiahlejšie výpadky elektriny, v priebehu dňa bolo bez elektriny viac ako 11 000 odberných mi­est.

Problémy s dopravou v Bystrici

Husté sneženie spojené s ťažkým snehom a popadaným elektrickým vedením spôsobili v utorok v Banskej Bystrici problémy s dopravou najmä v čase, keď sa ľudia presúvali do práce a deti do škôl. Mesto od rána upozorňovalo obyvateľov, že odhŕňanie ciest a chodníkov sa realizuje postupne, žiadalo ich o trpezlivosť.

Mechanizmy určené na výkon zimnej údržby i pracovníci zabezpečujúci ručné čistenie a posyp boli v teréne. „Od tretej hodiny ráno sme mali vonku na cestách všetkých 11 vozidiel a v plnom nasadení našich pracovníkov,“ reagoval pre TASR majiteľ firmy MIS Milan Smädo, ktorá má na starosti zimnú údržbu miestnych komunikácií. „Tvorili sa jazyky, vodiči išli preto pomaly, to spomaľovalo premávku a tvorili sa dlhé kolóny na viacerých miestach. Postupovali sme podľa operačného plánu zimnej údržby, cesty boli prejazdné,“ zdôraznil Smädo.

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou hasičské jednotky v kraji doteraz vykonali desiatky výjazdov.

Hasiči zasiahli aj v Prešovskom kraji

Hasiči v Prešovskom kraji zasahovali v utorok v súvislosti s počasím na viacerých miestach. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová, najčastejšie išlo o dopravné nehody.

Hasiči z Popradu, Svitu a Vysokých Tatier zasahovali sedemkrát. „V troch prípadoch boli vyslaní k dopravnej nehode a štyrikrát k technickej pomoci, v rámci ktorej v dvoch prípadoch pomáhali pri vyslobodzovaní zapadnutého vozidla,“ uviedla Knišová.

VIDEO: Mokrý týždeň. Každý deň treba rátať s dažďom či snehom. Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni.

Pri dopravnej nehode a odstraňovaní stromu z cesty zasahovali hasiči z Kežmarku a Spišskej Starej Vsi. Hasiči z Prešova mali dva výjazdy k dopravným nehodám. Pri dopravnej nehode a technickej pomoci zasahovali hasiči zo Svidníka a Stropkova.

„Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vo Vranove nad Topľou, z hasičskej stanice Vranov nad Topľou zasahovali dvakrát pri dopravnej nehode,“ povedala Knišová.

Hasiči z Levoče a zo Sniny zasahovali pri odstraňovaní spadnutého stromu z cesty.

Najbližšia noc prinesie opäť intenzívne zrážky

Intenzívne zrážky vrátane sneženia možno na strednom a východnom Slovensku očakávať aj počas najbližšej noci na stredu (18. 1.). Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Meteorológovia vysvetľujú, že za zrážkovou činnosťou je pásmo teplého frontu a tlaková níž v jadranskej oblasti, ktorá sa presúva nad územie SR. „Vysoká oblačnosť teplého frontu od juhozápadu pribúda už v týchto chvíľach, pričom bude ďalej mohutnieť, až z nej postupne začnú vypadávať aj zrážky,“ uviedli meteorológovia.

Najmä v prvej polovici noci očakávajú výdatné zrážky v Banskobystrickom kraji a na východe, kde miestami spadne desať až 25 milimetrov (mm) zrážok, na krajnom východe ojedinele aj viac, pričom aj hodinová intenzita môže ojedinele presiahnuť päť milimetrov za hodinu, čo charakterizuje silný dážď alebo silné sneženie a veľké vločky. Sneženie sa má pritom postupne dostať aj do nižších polôh.

„V Banskobystrickom kraji, na Gemeri, Spiši, čiastočne aj Šariši a Liptove, miestami napadne desať až 20 centimetrov (cm) snehu, najmä v polohách nad 400 metrov. Na pomedzí regiónov Spiš, Horehronie a Gemer môže ojedinele napadnúť aj viac ako 20 cm snehu,“ informuje SHMÚ. „Snežiť bude pri teplote okolo nula stupňov Celzia, sneh bude ťažký a mokrý, navyše bude spočiatku fúkať aj mierny až čerstvý východný vietor,“ dodávajú, upozorňujúc na zvýšené riziko vzniku škôd a obmedzení v doprave v dôsledku spadnutých stromov a elektrického vedenia. Odporúčajú vyhnúť sa počas noci prejazdu horských priechodov. „V druhej polovici noci zrážky síce zoslabnú, no po oteplení bude napadnutý sneh ešte ťažší, čo môže spôsobiť ďalšie škody,“ varujú meteorológovia.

Po oteplení a roztápaní snehu očakávajú počas stredy opätovné ochladzovanie a možné výdatnejšie zrážky na krajnom východe SR. „V tejto časti nášho územia tak za 24 hodín miestami spadne 30 až 50 mm zrážok, čo už môže vyvolať aj stupne povodňovej aktivity,“ upozornili odborníci z SHMÚ. Dodali, že približne 20 mm zrážok spadne ojedinele aj na juhu stredného Slovenska a v Košickom kraji, kde v kombinácii s topením snehu môže taktiež dôjsť k stúpaniu vodných tokov.

Pred zrážkami vystríha SHMÚ vo vydaných výstrahách, pričom na Horehroní, na Spiši a Gemeri platí zvýšená výstraha druhého stupňa. V centrálnej časti SR je potrebné počas noci a rána rátať s tvorbou snehových jazykov a závejov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Donovaly #Šturec #sneženie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy