Domácnostiam v Chorvátskom Grobe obnovili pitnú vodu

Domácnosti vo viacerých častiach Chorvátskeho Grobu v okrese Senec, ktorým v stredu ráno odstavili pitnú vodu, k nej opäť majú prístup. Dodávku vody obnovil prevádzkovateľ verejného vodovodu a kanalizácie v obci Inštitút monitoringu a analýz (IMAZ), ktorý sa stal núteným správcom vodárenskej infraštruktúry. TASR o tom informovali z obecného úradu. Dôvodom odstávky bol narastajúci dlh spoločnosti Agilita vodárenská spoločnosť (AVS).

17.05.2023 15:52 , aktualizované: 17:46
debata (1)

„Mojou jedinou prioritou bolo túto zložitú situáciu vyriešiť v čo najkratšom možnom čase, aby obyvatelia dotknutých lokalít mali vodu čím skôr,“ zdôraznila starostka obce Vladimíra Vydrová.

Obyvatelia dotknutých lokalít obce Chorvátsky Grob budú odteraz uhrádzať vodné a stočné spoločnosti IMAZ. Tá sa rozhodnutím Okresného úradu Bratislava stala núteným správcom. V tejto súvislosti bude vodárenská spoločnosť v najbližších dňoch vykonávať zároveň aj odpočty vodomerov.

Odstavenie dodávky vody sa týkalo odberných miest prevádzkovaných spoločnosťou AVS. „Ide o desiatky domácností vo viacerých častiach Chorvátskeho Grobu – v lokalite Hrudky, v lokalite Brusnicová v Panónskom háji 2 a lokalite Agátová v Panónskom háji 3 – v časti Čierna Voda,“ spresnili z úradu.

Konateľ spoločnosti IMAZ Miroslav Čelinský uviedol, že dlh AVS voči ich spoločnosti sa už vyšplhal na viac ako 210-tisíc eur a každým dňom rastie. „Nevidíme preto inú možnosť, ako pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku, ktorý, bohužiaľ, pocítia aj obyvatelia niektorých lokalít v Chorvátskom Grobe,“ vyhlásil.

Od AVS chcú, aby svoj dlh okamžite uhradila, alebo budú žiadať vyhlásenie nútenej správy na túto infraštruktúru. V tom prípade by sa vodárenská a kanalizačná infraštruktúra mala dostať do správy IMAZ-u a obyvatelia dotknutých lokalít by začali vodné a stočné uhrádzať novému prevádzkovateľovi.

IMAZ zároveň tvrdí, že v utorok vyzval obyvateľov, aby si urobili dostatočné zásoby vody, ktorú budú môcť využívať počas odstávky. „Pri lokalitách, v ktorých odstavíme prívod vody, dočasne zabezpečíme náhradné riešenia formou umiestnených hydrantov, kde bude možné naberať pitnú vodu,“ uviedla spoločnosť.

AVS vo svojej reakcii pre TASR uviedla, že spoločnosť IMAZ porušuje konkrétne zákonné ustanovenia. „Z dôvodu, že nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu týkajúcom sa dodávky pitnej vody s našou obchodnou spoločnosťou, rovnako nie je v žiadnom zmluvnom vzťahu s odberateľmi,“ skonštatovala.

Kroky IMAZ-u vníma ako konanie, ktoré občanov obce dostáva do pozície rukojemníkov. „A to len preto, že si táto spoločnosť nedokáže/nevie vysporiadať prevádzkovo-súvisiace vzťahy,“ povedali z AVS. Zároveň podotkli, že za prerušenie dodávky pitnej vody je zodpovedná obec Chorvátsky Grob, ktorej zákonná povinnosť zabezpečiť dodávku pitnej vody je upravená v zákone o obecnom zriadení.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pitná voda #Chorvátsky Grob