Urgent v Bratislave a okolí nemôže mať iba jedna nemocnica. Ten v Malackách končí

Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Bratislave a okolí nemôže poskytovať iba jedna nemocnica. Vyplýva to z vyjadrenia Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Pre TASR tak reagovala na avizované skončenie fungovania urgentného príjmu v nemocnici v Malackách. Poukázala pritom, že je v hlavnom meste a blízkom okolí jedinou nemocnicou, ktorá má urgent, a už teraz eviduje nápor pacientov.

23.05.2023 13:17 , aktualizované: 14:55
sanitka, nemocnica, urgentný príjem Foto:
Ilustračné foto.
debata (13)

„Samozrejme, je v našom záujme postarať sa o všetkých pacientov, ktorí na centrálne prijímacie oddelenie prichádzajú, ale zároveň sme toho názoru, že poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave a v okolí nemôže byť iba na jednej nemocnici,“ povedala pre TASR hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Pracoviská urgentu v UNB patria podľa jej slov k najvyťaženejším a s najvyšším počtom pacientov. „Univerzitná nemocnica Bratislava preto žiadala o rozšírenie siete urgentov aj mimo UNB,“ dodala. UNB poskytuje urgentnú starostlivosť vo svojich bratislavských nemocniciach na Kramároch, v Ružinove a Petržalke.

Nemocnica v Malackách by od júna nemala poskytovať ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme prvého typu. Odôvodňuje to nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov. Primátor Malaciek Juraj Říha vyzval rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne, aby bezodkladne zabezpečili dostupnú urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov Záhoria.

„Kritický nedostatok odborne kvalifikovaných lekárov a sestier výrazne obmedzuje našu schopnosť zodpovedne prevádzkovať urgentný príjem prvého typu v malackej nemocnici, na čo sme viackrát upozorňovali,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Miroslav Kočan. Nemocnica nie je podľa vlastných slov schopná garantovať dostatočnú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby a zároveň pre hospitalizovaných pacientov.

lekáreň, liek, lieky Čítajte viac Chýbajúce lieky? Odhalili rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska

Primátor Malaciek Juraj Říha v tejto súvislosti podotkol, že prehlbujúca sa kríza v zdravotníctve má už priame dôsledky na obyvateľov. Poukázal pritom na to, že v Malackách bude fungovať ambulantná pohotovostná služba pre dospelých, no iba v pracovných dňoch v čase od 16.00 do 20.00 h a počas víkendov a sviatkov od 7.00 do 22.00 h.

Video
Takto má vyzerať nemocnica Rázsochy. Vizualizácia z prezentácie / Zdroj: TV Pravda

„Opakovane sme zúčastnené strany žiadali o koordináciu poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti v regióne,“ skonštatoval primátor. Vyzval rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne, aby bezodkladne zabezpečili dostupnú urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov Záhoria.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #urgentný príjem