Bratislavská mestská polícia riešila vyše 830 prípadov parkovania na chodníkoch

Za prvý viac ako týždeň, odkedy začala platiť tzv. chodníková novela, riešila Mestská polícia v Bratislave vyše 830 prípadov. Blokovú pokutu dostalo takmer 90 vodičov, zvyšné prípady boli riešené napomenutím. Uviedla to z bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová. Hlavné mesto už vopred avizovalo, že v menej závažných prípadoch bude neoprávnené parkovanie spočiatku riešené napomenutím, nie sankciou, aby si na nové pravidlá obyvatelia zvykli.

11.10.2023 10:34
Parkovanie Chodníky auto bratislava BA Foto: ,
S motorovým vozidlom od nedele 1. októbra 2023 už nemožno zaparkovať na chodníku, pokiaľ to neumožňuje dopravné značenie. Na snímke vyznačené parkovanie na chodníku v bratislavskej Petržalke 5. októbra 2023.
debata (11)

„Každá zásadná zmena si vyžaduje aj zmenu dlhé roky zaužívaných návykov, čo, prirodzene, môže trvať nejaký čas. Aj preto sme hliadky inštruovali, aby k motoristom, ktorí ponechajú vozidlá na chodníkoch, pristupovali v prvých dňoch miernejšie a priestupky riešili prednostne formou napomenutí,“ skonštatovala Krajčovičová.

Dopravný konzultant Maroš Palesch o chodníkovej novele v Bratislave
Video
Zdroj: TV Pravda

Pri každom priestupku policajti podľa nej prihliadajú na jeho závažnosť, najmä na spôsob jeho spáchania, na jeho následky či na samotného priestupcu. Je teda výhradne na nich, akou formou sa dopravné porušenie rozhodnú riešiť. Pri vážnejších alebo opakovaných porušeniach však volia sankcie v podobe finančnej pokuty.

Najčastejšie sú hliadky privolávané k autám parkujúcim na chodníkoch v Ružinove a Novom Meste, najmä v oblasti Kramárov. V rámci Nového Mesta sú jednými z najvyťaženejších lokalít Limbová a Mikovíniho ulica, V Ružinove napríklad Jakabova či Slowackého ulica. Najmenej hlásení (prípadne žiadne oznamy) prijíma polícia z okrajových častí Bratislavy, v ktorých sú sústredené prevažne rodinné domy. Ľudia tam na parkovanie využívajú zväčša vlastné dvory, čím nedochádza k masívnemu parkovaniu na chodníkoch.

parkovanie na chodniku, chodnik Čítajte viac Ako sú mestá pripravené na chodníkovú novelu? Šoféri musia byť v pozore, pocítia ju najmä na východe

Situáciu s parkovaním vozidiel na chodníkoch mestská polícia denne sleduje a priebežne vyhodnocuje. „V prípade, ak sa napomenutia minú účinku a vozidlá budú aj naďalej vo veľkom množstve zaberať chodníky chodcom, pristúpime k ráznejšiemu riešeniu motoristov,“ pripomenula Krajčovičová. Využívať sa budú inštitút objektívnej zodpovednosti, keď príde majiteľovi vozidla pokuta na adresu trvalého pobytu, blokovacie zariadenia, tzv. papuče a v niektorých prípadoch aj odťahy vozidiel.

Parkovanie na chodníkoch v Bratislave skončilo 30. septembra 2023
Video
Zdroj: TV Pravda

Zákaz parkovania na chodníkoch platí od 1. októbra celoplošne. Výnimkou sú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch môžu aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

bajkalska-kolona-doprava-buspruh-nestandard1 Čítajte aj Budeme platiť ročnú daň z motorových vozidiel všetci? Návrh je už na stole
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #parkovanie #chodníková novela #parkovanie na chodníkoch