Bratislava očakáva sneženie. Mesto deklaruje, že je na zimnú údržbu pripravené

Bratislava očakáva počas piatkovej noci aj počas soboty sneženie. Mesto deklaruje, že je na zimnú údržbu pripravené a urobí všetko preto, aby boli chodníky aj cesty čo najfunkčnejšie a najbezpečnejšie. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla.

01.12.2023 17:37
Bratislava  posyp zima Foto: ,
Posypové vozidlá Technických služieb A.S.A., Bratislava - Ružinov budú v pohotovosti už od tejto noci, kedy sa očakáva poľadovica pri mínusových teplotách na miestnych cestách. 1.12.2023
debata (2)

„V praxi to znamená preventívne ošetrenie povrchov pred snežením alebo poľadovicou, priebežné odhŕňanie a posyp ciest a chodníkov počas sneženia a následne čo najrýchlejšie zabezpečenie zjazdnosti a schodnosti komunikácií v správe mesta po ukončení sneženia,“ priblížil. Mestský dispečing má podľa jeho slov pripravený komplexný, celomestský plán zásahu vrátane preventívnych posypov ešte pred samotným snežením, ktoré bude podľa aktuálnych podmienok prispôsobovať.

Dopravný podnik Bratislava tiež vybavil vozidlá, ktorých trasy vedú kopcami, pneumatikami s odolnejším dezénom. Na starosti má aj údržbu zastávok MHD. V pohotovosti je podľa Bublu aj energodispečing, ktorý rieši prípadnú námrazu na trakčnom vedení. „DPB disponuje aj vyslobodzovacím vozidlom s hydraulickou rukou,“ dodal.

Teploty padajú k bodu mrazu, počítajte aj so snežením
Video
Zdroj: TV Pravda

Podotkol, že v posledných rokoch v Bratislave evidujú zvýšený výskyt poľadovice, pričom najkritickejšími lokalitami sú kopce, roviny v otvorenom priestore a mosty. „Kopce pre podšmykávanie kolies vozidiel, roviny v otvorenom priestore pre snehové záveje a poľadovicu a mosty preto, lebo ich konštrukcia je vystavená poveternostným vplyvom a zamŕzajú ako prvé,“ ozrejmil. Tieto lokality sú preto z hľadiska údržby prioritizované. „V prípade, že sa očakáva poľadovica, vyrážajú sypače aj v nočných hodinách, aby neuviazli v rannej špičke a aby boli cesty ráno bezpečné,“ dodal Bubla.

Plány zásahov mesto aktualizuje dvakrát denne na základe denných predpovedí Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. „Ak sa očakáva silnejšie sneženie, sypače sú naložené a pripravené ešte pred vydaním ostrého pokynu, aby sa tak skrátil ich reakčný čas. Navyše, sypače sú premiestňované na depá v blízkosti kopcov, aby sa ich reakčný čas skrátil a mohli sa vyhnúť napríklad prípadným zápcham,“ doplnil hovorca.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #počasie #zima #sneženie #DPB