USA podporia rozvíjajúce sa demokracie vo svete sumou 225 miliónov dolárov

Spojené štáty v stredu oznámili investície vo výške 225 miliónov dolárov na podporu rozvíjajúcich sa demokracií. Reagujú tak podľa svojich predstaviteľov na vzrast autokracií po celom svete. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

20.09.2023 23:11
blinken, powerová Foto: ,
Minister zahraničných vecí Antony Blinken a správkyňa Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Powerová.
debata (6)

Minister zahraničných vecí Antony Blinken a správkyňa Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Powerová majú oficiálne predstaviť poskytnutie tejto zahraničnej pomoci na okraj zasadnutia 78. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN).

Hlavná časť balíka vo výške 110 miliónov dolárov bude určená na projekty súkromného sektora pre Nepál, kde sa politický systém postupne stabilizuje od roku 2006, keď tam mierová dohoda ukončila občiansku vojnu s viac než 17 000 obeťami.

Pomoc Nepálu zabezpečuje americká vládna agentúra, ktorá vykonáva rozvojové aktivity prostredníctvom súkromných investorov. V Nepále bude zahŕňať podporu malých podnikov a udržateľnej dopravy. Celkovo 145 miliónov dolárov bude určených na podporu vytvárania pracovných miest, ako aj na zodpovedné spravovanie verejných financií a ďalšie oblasti považované za kľúčové pre demokraciu.

Balík zahŕňa aj granty, vrátane tých od Fordovej nadácie a Rockefellerovej nadácie, ktoré podporia občiansku spoločnosť, projekty v oblasti elektriny a klímy v krajinách ako Moldavsko, Tanzánia či Zambia.

„Spojené štáty sú odhodlané zabezpečiť, aby demokracia slúžila všetkým,“ uviedla vo vyhlásení USAID. Cieľom pomoci je „poskytovať základné služby a priniesť hmatateľný pokrok pre občanov v krajinách, v ktorých budujú demokraciu“.

Projekt Democracy Delivers spustili Blinken a Powerová vlani po ruskej invázii na Ukrajinu.

Ako dodáva AFP, viacero rodiacich sa demokracií vo svete zažilo v uplynulom období výrazné otrasy, pričom pripomína nedávne prevraty v Afrike.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #demokracia