Matematika bola ťažšia ako slovenčina

08.02.2006 08:43

Ťažké úlohy z matematiky a príklady, ktoré žiaci ešte nepreberali. Na tieto problémy upozorňovali niektorí učitelia počas včerajšieho testovania deviatakov na základných školách, počas Monitoru 9.

 Výsledky celoštátnych testov musia zohľadňovať pri prijímaní uchádzačov aj stredné školy. Zatiaľ však len niektoré z nich nahradili Monitorom prijímacie skúšky tak, ako to chce ministerstvo školstva.

V Základnej škole na Bernolákovej ulici v Košiciach písalo testy stojedenásť detí. „Problémom bol iba príklad z matematiky, kde išlo o učivo, ktoré budú žiaci preberať až v marci,“ povedala zástupkyňa riaditeľa Danka Tomčová. Riaditeľ ZŠ v Kapušanoch pri Prešove Viliam Knapčok spresnil, že išlo o úlohu na výpočet objemu valca. „Ďalšia úloha bola na výpočet rovnice, ktorú v matematickej terminológii voláme zložená trojčlenka. Takéto príklady vôbec v učebniciach základných škôl nie sú,“ dodal riaditeľ.

Matematické príklady sa zdali zložité aj deviatakom v v Hnúšti. „Čo sa týka ich obťažnosti, testy zo slovenského jazyka hodnotili žiaci ako celkom ľahké, ťažšie boli podľa nich z matematiky,“ poznamenala riaditeľka Základnej školy na Nábreží Rimavy Eva Fabová.

Podľa riaditeľa ZŠ v Dubnici nad Váhom Ferdinanda Brunovského mali ťažkosti s matematikou aj vynikajúci žiaci z výberovej triedy. „Časť otázok je takých, čo žiaci ešte nepreberali, jednoducho ich nemohli vyrátať,“ konštatoval.

Podľa ministerstva školstva boli testy v poriadku. Martin Fronc to uviedol pre TASR počas návštevy bratislavskej školy, kde sa bol na Monitor 9 pozrieť ešte predtým, ako sa vzdal svojej funkcie ministra školstva.

Ministerstvo školstva predpísalo stredným školám, že výsledky Monitoru, ktoré budú známe v marci, musia brať pri prijímaní uchádzačov do úvahy. V budúcnosti by mali celkom nahradiť prijímačky. Riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave Anton Talač ich však zatiaľ nepovažuje za dôveryhodné. „Máme aj takú skúsenosť, že žiak prišiel s vynikajúcimi výsledkami z Monitoru, ale neurobil k nám prijímačky,“ zdôraznil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku