Na Floride sa stratili hlasovacie lístky

28.10.2004 15:37

V americkom štáte Florida zosilneli obavy z prípadných nezrovnalostí počas nadchádzajúcich prezidentských volieb. Vyšla totiž najavo strata 58 tisíc hlasovacích lístkov, ktoré boli určené pre hlasovanie prostredníctvom pošty pre tých voličov, ktorí sa k urnám nebudú môcť 2. novembra dostať osobne. Volebné úrady a pošta sa sporia o tom, kde ku strate lístkom rozosielaným voličom došlo.

Tí teraz budú musieť dostať náhradné lístky. Volebné úrady v Browardskom kraji neďaleko Miami uviedli, že začiatkom októbra rozoslali 60 tisíc hlasovacích lístkov voličom, ktorí požiadali o možnosť hlasovať prostredníctvom pošty, ale iba dve tisíc z nich lístky skutočne dostali.

Podľa hovorcu amerických pôšt je vysoko nepravdepodobné, aby 58 tisíc listových zásielok len tak zmizlo. Hovorca spochybnil, či pošta vôbec hlasovacie lístky na odoslanie dostala. V snahe predísť kontroverziám, ktoré pred štyrmi rokmi oneskorili vyhlásenie výsledkov prezidentských volieb, sa už na Floride, v súlade s reformovanými volebnými postupmi, hlasuje.

Štátne ministerstvo vnútra zriadilo špeciálnu skupinu, ktorá má vyšetrovať údajné podvody a zastrašovanie voličov. Floridský guvernér Jeb Bush, brat súčasného amerického prezidenta, odmieta možnosť, že by voľby v jeho štáte neboli regulárne.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku