Taliansko pochovalo zabitého agenta

Štátnym pohrebom sa rozlúčilo Taliansko s dôstojníkom tajných služieb Nicolom Caliparim, ktorého v piatok zastrelili za nejasných okolností americkí vojaci, keď prepravoval oslobodenú taliansku novinárku na bagdadské letisko. Žurnalistka dosvedčila, že Calipari ju pri streľbe chránil vlastným telom, a tvrdí tiež, že vojaci pred spustením streľby nevydali žiadne varovanie.

07.03.2005 14:41
debata

V ranných hodinách prepravila pohrebná kolóna Calipariho ostatky pred Baziliku svätej Márie anjelov z Pamätníka neznámeho vojaka, kde boli vystavené celú nedeľu. Tam sa tomuto dôstojníkovi talianskej Informačnej vojenskej a bezpečnostnej služby prišlo pokloniť vyše desať tisíc ľudí. Celú trasu prevozu do baziliky lemovali zástupy ľudí, ktorí hádzali smerom k rakve kvety. Potom šestica vojakov zastupujúcich jednotlivé zbrane talianskej armády vniesla katafalk zahalený talianskou vlajkou do baziliky. Pochod čestnej stráže sprevádzali ľudia potleskom, pričom stáli. Potom ľudia začali najbližším príbuzným, vdove a dvom deťom, vyjadrovať sústrasť. Na smútočný obrad v zaplnenom kostole prišli aj najvyšší štátni predstavitelia. Ako prvý prišiel prezident Carlo Azeglio Ciampi, po ňom premiér Silvio Berlusconi.

Calipari, ktorý riadil v Iraku jednotku talianskej rozviedky, dokázal vyjednávaním s irackými únoscami dosiahnuť prepustenie novinárky Giuliany Sgrenovej, ktorú uniesli v Bagdade 4. februára. Po mesačnom väzení ju prepravoval v piatok k lietadlu, ktoré ju malo dopraviť do Ríma. Tesne pred letiskom však na vozidlo začal americká hliadka z neznámych príčin paľbu, ktorá stála Calipariho život. Sgrenová a ďalší dvaja talianski agenti utrpeli zranenia. Ako neskôr vypovedala novinárka, Calipari ju pred paľbou kryl a tým ju zachránil.

Nedeľná pitva preukázala, že jeho smrť spôsobil projektil, ktorý zasiahol hlavu. Podľa lekárov bola smrť okamžitá.

Prípad vyvolal v Taliansku vlnu pobúrenia a protiamerických nálad. Americký prezident George Bush vyjadril nad incidentom poľutovanie a v telefonickom rozhovore sľúbil premiérovi Berlusconimi, že prípad bude dôkladne vyšetrený.

Sgrenová sa zotavuje v jednej z rímskych nemocníc zo strelného poranenia na pleci. Novinárka prisľúbila vdove po Caliparim, že urobí všetko pre to, aby sa zistilo, z akého dôvodu došlo k streľbe a kto je za incident zodpovedný. 

„Jedinou vecou, ktorú som prisľúbila a ktorú jej chcem zaručiť, je, že sa musíme dozvedieť pravdu, pretože takí výnimoční ľudia nesmú zomierať len tak bezdôvodne. Ak je za to niekto zodpovedný, musíme to vedieť,“ povedala Sgrenová. 

Sgrenová nevylučuje, že Američania strieľali na ich auto náročky, uvedomujúc si, na koho strieľajú. Nemá však žiadne dôkazy, ktorými by mohla podporiť tieto tvrdenia.

„Domnievam sa, je to však iba hypotéza, že šťastný koniec vyjednávaní (o prepustení) ich musel znervózňovať. Američania sú proti takýmto operáciám. Pre nich je vojna vojna a ľudský život veľa neznamená,“ vyhlásila žurnalistka, ktorá tvrdí, že vojaci pred spustením streľby nevydali žiadne varovanie.

Caliparimu posmrtne udelia zlatú medailu za chrabrosť.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy