Ftaláty nesmú byť už v žiadnych hračkách

06.07.2005 12:35

Európsky parlament v utorok podporil zákaz používania nebezpečných toxických chemikálií pri výrobe hračiek. Poslanci na rozdiel od pôvodného návrhu Európskej komisie a členských štátov EÚ podporili zákaz šiestich ftalátov v hračkách bez ich delenia podľa veku detí.

Aby sa hračky nedelili na vekové kategórie, presadzovala slovenská europoslankyňa Irena Belohorská. Je veľmi ťažké deliť deti na mladšie a staršie ako tri roky, súrodenci sa predsa hrávajú spolu a používajú spoločné hračky, vysvetlila.

Ftaláty, ktoré sú zodpovedné za vznik rakoviny a môžu tak znamenať vážne zdravotné riziko, sa používajú v hračkách na zmäkčovanie PVC. Rada EÚ navrhovala, aby tri najnebezpečnejšie boli zakázané vo všetkých hračkách, ďalšie tri len v hračkách určených deťom do troch rokov. 

Poslanci napokon schválili, že prvé tri typy ftalátov (DEHP, DBP, a BBP) sa nesmú použiť ako zložky produktov v koncentráciách väčších ako 0,1 percenta hmotnosti zmäkčovaného materiálu v akýchkoľvek hračkách a výrobkoch určených pre deti.  Pred rokom 1999 dosahovali koncentrácie týchto ftalátov v hračkách a iných predmetoch pre deti niekedy až 30 percent.

Ďalšie tri ftaláty (DIDP, DINP a DNOP) sú zakázané v rovnakých koncentráciách vo všetkých výrobkoch, ktoré si môžu deti vkladať do úst, bez ohľadu na to, na aké použitie sú určené. Zákaz všetkých šiestich ftalátov sa teda neviaže na žiadne vekové kategórie.

Belohorská bola ako členka zdravotného výboru Európskeho parlamentu aj proti tomu, aby sa hračky s obsahom nebezpečných ftalátov využívali aspoň ako hračky pre zvieratá. Ako psičkár veľmi dobre viem, že nikto by nechcel mať doma zvieratko s chorou pečeňou, odmietla slovenská poslankyňa takéto návrhy.

V debate sa vyslovila aj proti tomu, aby sa do hračiek pridávali aromatické látky. Podľa nej je logické, že takéto vône vyvolávajú v deťoch potrebu hračku ochutnať. Pridávanie vôní by sa preto podľa Belohorskej malo zakázať alebo aspoň výrazne obmedziť. Európska komisia parlamentu prisľúbila, že sa bude problematikou pridávania vôní do hračiek zaoberať.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis

Perla biely amarylis

43,99
Elite červené ruže a biele ľalie

Elite červené ruže a biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk