Írska cirkev tajila sexuálne škandály

25.10.2005 22:26

Rímskokatolícka cirkev v Írsku niekoľko desaťročí kryla sexuálne zneužívanie mladých ľudí kňazmi, ku ktorému dochádzalo v jednej z diecéz. Konštatuje správa štátnej vyšetrovacej komisie.

Správa má 271 strán a je výsledkom 2,5-ročného vyšetrovania stovky obvinení zo zneužívania, vznesených proti 21 kňazom v diecéze Ferns, osem z nich medzičasom zomrelo. Prípady siahajú do polovice 60. rokov. Vyšetrovanie viedol penzionovaný sudca írskeho najvyššieho súdu Frank Murphy.

„Zo správy je jasné, že dlhé roky neboli podniknuté účinné kroky pre ochranu zraniteľných detí,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zdravotníctva a detí. „V mene vlády chcem čo najrozhodnejšie odsúdiť opakované zlyhanie a hrubé zanedbanie povinnosti tými, ktorí vo fernskej diecéze zastávali zodpovedné pozície,“ povedal štátny tajomník ministerstva Brian Lenihan.

Vyšetrovanie zistilo, že biskup, ktorý viedol vidiecku diecézu na juhovýchode Írska, 20 rokov trestal kňazov obvinených zo zneužívania tým, že ich na čas preradil na iný post alebo na inú diecézu. Kňazi sa neskôr vrátili na pôvodné pozície.

Správa kritizuje rozhodnutie biskupa vysvätiť „zjavne nevhodných mužov za kňazov“, aj keď vedel, alebo mal vedieť, že môžu zneužívať deti.

Dokument tiež konštatuje, že írska polícia len zriedkavo riadne vyšetrovala obvinenia zo zneužívania a pred rokom 1988 o takýchto prípadoch neviedla žiadne záznamy.

Bývalý fernský biskup Brendan Comiskey rezignoval v roku 2002 po tom, čo uznal, že neurobil dosť, aby zabránil zneužívaniu, osobitne zo strany reverenda Seana Fortuna, ktorý v roku 1999 spáchal samovraždu, keď proti nemu vzniesli 66-bodovú žalobu z obťažovania a znásilnenia chlapcov v tínedžerskom ve­ku.

Okrem Comiskeyho delikventov chránil aj jeho predchodca Donal Herlihy, ktorý na poste fernského biskupa pôsobil v rokoch 1964–83.

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin, ktorého diecéza čelí inému vyšetrovaniu, uviedol, že cirkev akceptuje Murphyho zistenia, ktoré označil za „hrozné“.

Zistenia správy zrejme vyvolajú novú vlnu pobúrenia verejnosti v prevažne katolíckom Írsku, kde v ostatných rokoch prepuklo viacero podobných škandálov. Katolícka cirkev bola svojho času v Írsku veľmi vplyvná, teraz je na úpadku: po bezprecedentnom hospodárskom vzostupe a po odhalení sexuálnych prehreškov cirkevných hodnostárov totiž obyvatelia krajiny získali sebadôveru.

Pred troma rokmi cirkev súhlasila s vyplatením 128 miliónov eur odškodného obetiam zneužívania v detských domovoch prevádzkovaných cirkevnými rádmi.

K sexuálnym škandálom v katolíckej cirkvi došlo vo viacerých krajinách a vyriešenie problému je jednou z najväčších úloh, ktoré čakajú na v apríli zvoleného pápeža Benedikta XVI.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk