V USA budú snímať desať prstov

09.09.2006 07:51
Prst
Prst. Autor:

Cudzincom vstupujúcim do USA budú odoberať odtlačky všetkých desiatich prstov, ktoré porovnajú s odtlačkami nájdenými na miestach súvisiacich s teroristami po celom svete. Oznámil to v piatok minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff.

Spojené štáty v súčasnosti odoberajú zahraničným návštevníkom len odtlačky dvoch ukazovákov, na všetkých desať prstov toto bezpečnostné opatrenie rozšíria do konca roka 2008.´

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť nainštaluje nové snímacie zariadenia na hraničných priechodoch a letiskách do dvoch rokov v rámci prechodu na systém kompatibilný s databázami Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktoré obsahujú odtlačky desiatich prstov.

Odtlačky prstov odoberajú cudzincom pri vstupe do USA v rámci programu US-VISIT, ktorý spustila vláda v januári 2004 s cieľom sprísniť kontrolu hraníc a zabrániť útokom podobným atentátom z 11. septembra 2001. Devätnásť ich páchateľov, cudzincov, malo americké víza.

Na základe programu US-VISIT imigračné úrady urobia digitálnu fotografiu a odoberú odtlačky prstov návštevníkom z väčšiny krajín. Dosiaľ tieto údaje porovnávali len so zoznamami podozrivých teroristov a zločincov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku