Gajdara pravdepodobne tiež otrávili

05.12.2006 13:11
Jegor Gajdar
Bývalý ruský premiér Jegor Gajdar Autor:

Lekári stále nevedia určiť diagnózu záhadnej choroby bývalého ruského premiéra Jegora Gajdara. Lekári majú podozrenie na otravu, nedokážu však nájsť jedovatú látku.

Líder ruských opozičných liberálov, ktorý v roku 1992 krátko zastával post predsedu vlády za Borisa Jeľcina, sa začal zle cítiť 24. novembra v Dubline, kde bol na konferencii o írsko-ruských vzťahoch. Po hotelových raňajkách mu prišlo zle a krátko nato počas prednášky omdlel, zvracal krv a krvácal z nosa. Podľa dcéry Marie bol Gajdar tri hodiny v bezvedomí a dublinskí lekári zhodnotili jeho stav ako životunebezpečný.

Lekári ošetrujúci 50-ročného Gajdara v Moskve prišli k záveru, že „jeho stav nezodpovedá žiadnej chorobe, akú medicína pozná, a možný je toxický faktor,“ uviedol dnes hovorca Natarov pre agentúru Associated Press.

Gajdara previezli na moskovskú kliniku až 60 hodín po tom, ako ochorel, čo znemožnilo vystopovať akékoľvek prípadné jedovaté látky, ktoré zvyčajne zostávajú v tele do 48 hodín. Gajdara prepustili z nemocnice v pondelok s tým, že sa cíti „celkom dobre“, zostáva však pod lekárskym dohľadom.

Gajdar ochorel na neznámu chorobu len deň po úmrtí bývalého ruského špióna KGB Alexandra Litvinenka, ktorého v Londýne otrávili rádioaktívnym polóniom 210. Zaujímavé je, že Litvinenko bol istý čas Gajdarovým osobným strážcom.

Írski lekári prišli k záveru, že ruský expremiér nebol otrávený rádioaktívnou látkou, konštatovali však, že jeho zdravie utrpelo „radikálne zmeny“.

Gajdarovo záhadné ochorenie posilnilo v Moskve narastajúce špekulácie o tom, kto by mohol byť zodpovedný za Litvinenkovu smrť. Niektorí kritici spojili Litvinenkovu smrť a Gajdarovu chorobu s októbrovou vraždou renomovanej ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej, ktorá bola rovnako ako obaja muži otvorenou kritičkou Kremľa.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk