Rusko zvýši počet balistických rakiet

07.02.2007 19:14
Raketa
Raketa Autor:

Ruská armáda značne zvýši počet nových interkontinentálnych balistických rakiet, ktoré tento rok rozmiestni v rámci plánu modernizácie svojich zbraní. V stredu o tom poslancov dolnej komory parlamentu informoval ruský minister obrany Sergej Ivanov.

Armáda tento rok zaradí do svojej výzbroje 17 nových balistických rakiet, čo je prudký nárast oproti štyrom, ktoré každoročne nakupovala. Plán modernizácie výzbroje pre roky 2007–2015 v hodnote asi 189 miliárd dolárov, taktiež počíta s rozmiestnením 34 rakiet Topol-M a ďalších 50 rakiet na mobilných odpaľovačoch. Súčasťou plánu je aj nákup 31 vojenských lodí a ôsmich jadrových ponoriek s interkontinen­tálnymi balistickými raketami.

Ruský prezident Vladimir Putin označil posledný typ balistických rakiet Topol-M za najmodernejší typ zbraní, ktoré sú schopné narušiť akékoľvek obranné systémy. Aj nový americký protiraketový systém, ktorý USA plánujú rozmiestniť v Českej republike a Poľsku, čo Rusko ostro kritizuje, bude podľa neho proti týmto raketám neúčinný.

Rastúce zisky z predaja ropy umožňujú Rusku zvyšovať výdavky na obranu. „Ekonomický rast a vedecké poznatky nám umožňujú dosiahnuť kvalitatívne novú úroveň vybavenia armády,“ tvrdí Ivanov. Rozpočet na obranu v roku 2001 predstavoval 8,1 miliardy dolárov, pričom v tomto roku sa zvýšil na štvornásobok na 31 miliárd dolárov. Podľa Putina je však táto suma ešte stále 25-krát nižšia než rozpočet USA na vojenské výdavky.

Ruská armáda má tento rok k dispozícii 1 130 000 vojakov v porovnaní s 1 340 000 vojakmi v roku 2001. Do roku 2015 má podľa Ivanova počet vojakov klesnúť na 1 milión. „Pod tento počet nemôžeme ísť,“ zdôraznil minister. Kremeľ odmieta zriadenie profesionálnej armády a tvrdí, že Rusko potrebuje veľké ozbrojené sily na ochranu svojho obrovského územia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku