Americké úrady vraj zabránili útoku na letisko

02.06.2007 21:52
lietadlo
Ilustračné foto Autor:

Americké úrady prekazili útok na newyorskom letisku Johna F. Kennedyho. Z prípravy teroristického útoku na letisku obvinil newyorský súd štyri osoby a traja ľudia a traja ľudia, vrátane bývalého guayanského poslanca, boli zatknutí. Podľa vyšetrovateľov atentát nemal veľkú nádej na úspech a bezpečnosť civilistov a leteckej prevádzky nebola ohrozená. Uviedli to americké spravodajské televízie a svetové agentúry.

Obvinení vraj chceli odpáliť nálože v areáli letiska, prípravy útoku však stroskotali už na začiatku. Obvinení z prípravy atentátu si vyhliadli potenciálne ciele, ktoré si fotografovali a nahrávali na video, ale nestihli si ani kúpiť výbušninu. Jeden z obvinených varoval v rozhovore, ktorý majú americkí vyšetrovatelia k dispozícii na zázname, že útoky by zničili celé letisko a len málo ľudí by prežilo.

Nie sú zatiaľ známe informácie o tom, že by atentátnici boli napojení na teroristickú sieť al-Kájda, ale mali kontakty na radikálne skupiny v Južnej Amerike a v Karibiku. Obvinení pochádzajú zo Spojených štátov, Guyany a Trinidadu a Tobaga. Jedného zo zatknutých úrady označili ako „veľmi zanieteného moslimského extrémistu“.

FBI poskytla CNN prepis vyhlásenia jedného z obvinených, podľa ktorého bolo letisko vybrané za cieľ pre pôvodu jeho mena, populárneho exprezidenta Kennedyho, ktorého zavraždili v roku 1963. „Kedykoľvek udriete na Kennedeyho, je to pre Spojené štáty veľmi bolestivá záležitosť. Celá táto krajina bude smútiť. Je to, ako by toho muža zabili druhýkrát,“ vyhlásil jeden z osnovateľov ú­toku.

Newyorská prokurátorka Roslynn Mauskopfová na tlačovej konferencii na pôde amerického ministerstva spravodlivosti vyhlásila, že išlo o „jedno z najhroznejších predstaviteľných sprisahaní“.

Útok podľa spravodajskej televízie CNN nemal byť namierený na lietadlá alebo terminály letiska. Zasiahnuť mal nádrže s palivom a potrubím v areáli najväčšieho newyorského vzdušného prístavu.

Americké bezpečnostné úrady uisťujú, že letisko ani bezpečnosť leteckej prevádzky nie sú a neboli ohrozené. Atentát podľa nich nebol v plánovanej podobe technicky uskutočniteľný. Podľa agentúry AP však vedie potrubie, ktorým sa letisku dodáva palivo, tiež obytnými štvrťami. Podľa agentúry Reuters vedie z viac ako šesťdesiat kilometrov vzdialeného New Jersey cez newyorské štvrte Staten Island, Brooklyn a Queens.

Podľa amerického ministerstva spravodlivosti je medzi zatknutými aj bývalý poslanec parlamentu juhoamerickej Guyany Abdul Kadir a ďalší zatknutý bol bývalým pracovníkom nákladovej časti letiska Russell Defreitas, tiež rodák z Guyany a jediný zatknutý v Spojených štátoch. Dvaja zo zatknutých, vrátane Kadira, sú vo väznici v karbskom ostrovnom štáte Trinidad a Tobago. Spojené štáty chcú požiadať o ich vydaní.

Proti osobám, ktoré sa chystali na útok proti významným americkým lokalitám, museli americké úrady v minulosti zasahovať niekoľkokrát. Pred rokom zatkli sedem ľudí, ktorý vraj chceli podniknúť teroristický útok na mrakodrap Sears Tower v Chicagu a zničiť kancelárie FBI. Bezpečnostné zložky vtedy komplot prekazili v počiatočnej fáze príprav. Neskôr úrady zmarili plán odpáliť nálož v podvodných vlakových tuneloch v New Yorku a zaplaviť tak dolný Manhattan.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
32,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk