Limit 10% nie je žiadna dráma, tvrdí Káčer

28.07.2007 17:03
Rastislav Káčer
Slovenský bývalý veľvyslanec v USA Rastislav Káčer. Autor:

Desaťpercentný limit na počet zamietnutých žiadostí o turistické víza do Spojených štátov amerických nie je žiadna dráma pre nás, ani pre žiadnu z európskych krajín, uviedol veľvyslanec SR v USA Rastislav Káčer.

Tento údaj je len alternatívnym údajom na určenie spôsobilosti krajiny vstúpiť do bezvízového programu, ktorý v rámci rozsiahleho bezpečnostného zákona schválil Kongres USA a poslal na podpis prezidentovi Georgeovi Bushovi. Ďalším alternatívnym údajom je percentuálny limit na počet ľudí, ktorí zostanú v USA po zákonnej lehote. Hoci toto percento ešte stanovené nebolo, Slovensko nemá s týmto kritériom problém.

„Toto je objektívny parameter, podľa ktorého je možné posúdiť riziko imigrácie alebo imigračný tlak, preto sme proti nemu nič nenamietali. Výhrady sme mali a stále máme voči percentuálnej hranici na počet odmietnutých žiadostí o víza. Manuál, podľa ktorého pracovník amerického konzulárneho oddelenia hodnotí uchádzača, je veľmi povrchný,“ uviedol Káčer a dodal, „že percento odmietnutých žiadostí má podľa môjho názoru veľmi nízku výpovednú hodnotu. Porovnávanie krajín podľa počtu zamietnutých žiadostí je veľmi subjektívne a neférové.“

Aplikácia zákona, v prípade že ho G. Bush ratifikuje, si vyžiada ďalšie diplomatické úsilie, pripomenul Káčer a dodal, že jeho praktický výklad je v súčasnosti nepredvídateľný. Ďalšie konzultácie s americkým Ministerstvom pre vnútornú bezpečnosť budú nevyhnutné. Medzi krajinami, ktoré sa uchádzajú o bezvízový styk s USA, sú rozdiely v počte zamietnutých žiadostí i v intenzite ekonomického rozvoja, uviedol Káčer.

„Krajiny, ktoré budú mať splnené bezpečnostné kritériá zakotvené v bezpečnostnom zákone, predovšetkým zavedené pasy s biometrickými údajmi, a budú mať nízke percento zamietnutých žiadostí, čo súvisí s ekonomickým rozvojom, tieto krajiny budú mať objektívnu výhodu,“ dodal. Pripomenul však, že jedným z dôvodov, prečo sa krajiny rozhodli postupovať spoločne, je to, aby nesúťažili v akejsi „súťaži krásy“.

Na otázku, či si myslí, že odstránenie vízového štatútu pre nás a ďalšie krajiny, sa môže stať rukojemníkom Poľska, ktoré má na konte až 25 percent zamietnutých žiadostí, odpovedal, že si netrúfa povedať, či sa Poľsko stane spomaľovačom procesu. Poľsko je dôležitým partnerom USA, pripomenul veľvyslanec Rastislav Káčer.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk