Prezident Brazílie: Castro je zdravý

16.01.2008 07:25
Lula a Castro
Brazílsky prezident Luis Inácio Lula da Silva (vľavo) počas stretnutia s kubánskym vodcom Fidelom Castrom. Autor:

Kubánsky prezident Fidel Castro je v "bezchybnom" zdravotnom stave a je "pripravený prevziať svoju politickú úlohu na Kube", vyhlásil v utorok brazílsky prezident Luis Inácio Lula da Silva po stretnutí s Castrom, pričom dodal, že 81-ročný líder je "neuveriteľne lucidný".

Fidel Castro (81) sa napriek niekoľkým televíznym vystúpeniam a publikovaniu neukázal na verejnosti od svojej operácie gastrointesti­nálneho traktu v júli 2006. Pred Lulovým odletom a jeho vyhláseniami dostali novinári k dispozícii fotografie oboch politikov, pričom ide o prvé Fidelove fotografie za posledné tri mesiace.

Budúcnosť kubánskeho lídra je pre nedostatok informácií predmetom špekulácií. Castro 17. decembra zatiaľ najzreteľnejšie naznačil, že sa k moci nevráti.

„Mojou základnou povinnosťou nie je držať sa úradu, ani brániť postupu ľudí oveľa mladších, ale odovzdávať skúsenosti a myšlienky, ktorých najskromnejšia hodnota vychádza z výnimočnej éry, v ktorej som žil,“ uviedol Castro v liste.

Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že išlo o náznak, že Castro prenechá vedenie krajiny definitívne svojmu bratovi Raúlovi.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku