Kosovo vyhlási nezávislosť asi už o týždeň

Srbský minister pre Kosovo Slobodan Samardžic oznámil, že podľa informácií srbskej vlády, kosovskí Albánci vyhlásia nezávislosť provincie 17. februára. Minister v komuniké uviedol, že "vláda Srbska dostáva relevantné informácie", že vedenie provincie "ilegálne a jednostranne vyhlási nezávislosť Kosova v nedeľu 17. februára". Zdroj tejto informácie neupresnil, informovala tlačová agentúra AP.

08.02.2008 13:38
Priština, Kosovo Foto:
Kosovská metropola Priština je podľa miestnych politikov pripravená na nezávislosť.

Samardžič to povedal po stretnutí s vysokým predstaviteľom Európskej únie Stefanom Lehnem, ktorý prišiel do Belehradu objasniť plány bloku vyslať do Kosova policajnú a administratív­nu misiu.

Chronológia: Kosovo na ceste k nezávislosti

Vedenie kosovských Albáncov uviedlo, že vyhlásilo nezávislosť od Srbska „o niekoľko dní“, ale presný dátum nikdy nespomenulo.

Kosovský premiér Hashim Thaci v Prištine povedal, že asi približne krajín je pripravených uznať nezávislosť provincie od Srbska, akonáhle ju vyhlási.

Uzná nás asi 100 krajín, tvrdia v Kosove

Líder kosovských Albáncov Hashim Thaci Foto: SITA
Thaci Líder kosovských Albáncov Hashim Thaci

„Máme potvrdené, že okolo 100 krajín je pripravených uznať nezávislosť Kosova ihneď po jej vyhlásení. Budeme mať vplyvné a masívne uznanie,“ oznámil po pravidelnom stretnutí s Joachimom Rückerom, šéfom kosovskej misie OSN, ktorá spravuje územie od vyhnania srbských síl jednotkami NATO z provincie v roku 1999.

Thaci, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters, nemenoval žiadne krajiny ani nespomenul plánovaný termín vyhlásenia nezávislosti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba