Kosovo vyhlási nezávislosť asi už o týždeň

08.02.2008 13:38
Priština, Kosovo
Kosovská metropola Priština je podľa miestnych politikov pripravená na nezávislosť. Autor:

Srbský minister pre Kosovo Slobodan Samardžic oznámil, že podľa informácií srbskej vlády, kosovskí Albánci vyhlásia nezávislosť provincie 17. februára. Minister v komuniké uviedol, že "vláda Srbska dostáva relevantné informácie", že vedenie provincie "ilegálne a jednostranne vyhlási nezávislosť Kosova v nedeľu 17. februára". Zdroj tejto informácie neupresnil, informovala tlačová agentúra AP.

Samardžič to povedal po stretnutí s vysokým predstaviteľom Európskej únie Stefanom Lehnem, ktorý prišiel do Belehradu objasniť plány bloku vyslať do Kosova policajnú a administratív­nu misiu.

Chronológia: Kosovo na ceste k nezávislosti

Vedenie kosovských Albáncov uviedlo, že vyhlásilo nezávislosť od Srbska „o niekoľko dní“, ale presný dátum nikdy nespomenulo.

Kosovský premiér Hashim Thaci v Prištine povedal, že asi približne krajín je pripravených uznať nezávislosť provincie od Srbska, akonáhle ju vyhlási.

Uzná nás asi 100 krajín, tvrdia v Kosove

Líder kosovských Albáncov Hashim Thaci
Líder kosovských Albáncov Hashim Thaci Autor: SITA

„Máme potvrdené, že okolo 100 krajín je pripravených uznať nezávislosť Kosova ihneď po jej vyhlásení. Budeme mať vplyvné a masívne uznanie,“ oznámil po pravidelnom stretnutí s Joachimom Rückerom, šéfom kosovskej misie OSN, ktorá spravuje územie od vyhnania srbských síl jednotkami NATO z provincie v roku 1999.

Thaci, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters, nemenoval žiadne krajiny ani nespomenul plánovaný termín vyhlásenia nezávislosti.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Letana 14

Kytica Letana 14

29,99
Sweet ružové ruže a alstromérie s eukalyptom

Sweet ružové ruže a alstromérie s eukalyptom

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk