Kosovo vyhlási nezávislosť asi už o týždeň

08.02.2008 13:38
Priština, Kosovo
Kosovská metropola Priština je podľa miestnych politikov pripravená na nezávislosť. Autor:

Srbský minister pre Kosovo Slobodan Samardžic oznámil, že podľa informácií srbskej vlády, kosovskí Albánci vyhlásia nezávislosť provincie 17. februára. Minister v komuniké uviedol, že "vláda Srbska dostáva relevantné informácie", že vedenie provincie "ilegálne a jednostranne vyhlási nezávislosť Kosova v nedeľu 17. februára". Zdroj tejto informácie neupresnil, informovala tlačová agentúra AP.

Samardžič to povedal po stretnutí s vysokým predstaviteľom Európskej únie Stefanom Lehnem, ktorý prišiel do Belehradu objasniť plány bloku vyslať do Kosova policajnú a administratív­nu misiu.

Chronológia: Kosovo na ceste k nezávislosti

Vedenie kosovských Albáncov uviedlo, že vyhlásilo nezávislosť od Srbska „o niekoľko dní“, ale presný dátum nikdy nespomenulo.

Kosovský premiér Hashim Thaci v Prištine povedal, že asi približne krajín je pripravených uznať nezávislosť provincie od Srbska, akonáhle ju vyhlási.

Uzná nás asi 100 krajín, tvrdia v Kosove

Líder kosovských Albáncov Hashim Thaci
Líder kosovských Albáncov Hashim Thaci Autor: SITA

„Máme potvrdené, že okolo 100 krajín je pripravených uznať nezávislosť Kosova ihneď po jej vyhlásení. Budeme mať vplyvné a masívne uznanie,“ oznámil po pravidelnom stretnutí s Joachimom Rückerom, šéfom kosovskej misie OSN, ktorá spravuje územie od vyhnania srbských síl jednotkami NATO z provincie v roku 1999.

Thaci, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters, nemenoval žiadne krajiny ani nespomenul plánovaný termín vyhlásenia nezávislosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku