Jadrový Irán? Neuveriteľná hrozba, tvrdí Bush

Prezident Spojených štátov amerických George Bush varoval, že Irán vyzbrojený jadrovou zbraňou by bol "neuveriteľne nebezpečný pre svetový mier". Ako uviedol na summite EÚ-USA v Slovinsku, Amerika a Európa musia proti Iránu postupovať spoločne.

10.06.2008 20:25
Bush Foto: ,
Americký prezident George Bush.
debata

„Irán s jadrovou zbraňou by bol neuveriteľne nebezpečný pre svetový mier,“ varoval Bush. „Takže musíme pokračovať v spolupráci, aby sme im dali jasne najavo, nadmieru jasne, že majú na výber: Buď môžu čeliť izolácii, alebo môžu mať lepšie vzťahy s nami všetkými, ak overiteľne pozastavia svoj program obohacovania (uránu).“ Bush a lídri EÚ sú pripravení pohroziť Iránu ďalšími finančnými sankciami, ak overiteľným spôsobom nezastavia sporný program. Teherán podľa nich musí v plnej miere priznať všetky práce na vývoji jadrových zbraní a umožniť overenie zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Podľa Busha sa Iránu v otázke obohacovania uránu „nedá dôverovať“. Ak by sa islamskej republike podarilo získať jadrovú zbraň, „slobodný svet sa bude pýtať, prečo sme s tým vtedy niečo neurobili“, myslí si prezident USA.

Spojené štáty a ich spojenci trvajú na tom, že jadrový program islamskej republiky je zameraný na výrobu jadrových zbraní. Irán však naďalej ubezpečuje, že program má výhradne mierové účely, a upozorňuje, že na obohacovanie má právo na základe Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy