V Zimbabwe hrozí genocída, obáva sa svet

Násilnosti v Zimbabwe by mohli prerásť do genocídy podobnej tej, ktorá sa v roku 1994 odohrala vo Rwande, varoval bývalý vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne, britský politik Paddy Ashdown. Pre denník Times povedal, že sa musí rátať s vojenskou intervenciou v Zimbabwe. Zároveň sa sťažoval na "pochmúrne" mlčanie juhoafrického prezidenta Thaba Mbekiho.

24.06.2008 13:37
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe Foto:
debata

„Situácia v Zimbabwe by sa mohla zhoršiť natoľko, že možným výsledkom by mohla byť genocída, niečo také, čo by vyzeralo ako Rwanda,“ povedal Ashdown s odkazom na masové vraždenie, pri ktorom zahynulo približne 800 tisíc ľudí, hlavne Tutsiov. Ashdown dodal, že ak by sa situácia dostala do takéhoto bodu, musí sa uvažovať o vojenskej intervencií. Postavenie Británie by však bolo chúlostivé vzhľadom k tomu, že Zimbabwe bolo jej kolóniou.

Líder zimbabwianskej opozície Morgan Tsvangirai sa v piatok rozhodol, že v druhom kole prezidentských volieb nebude o post hlavy štátu súperiť s úradujúcim prezidentom Robertom Mugabem, pretože násilnosti voči stúpencom opozície znemožňujú čestné hlasovanie. Samotný Tsvangirai sa uchýlil na holandské veľvyslanectvo.

Ashdown, ktorý je členom hornej komory britského parlamentu, pre BBC povedal, že rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN a vyhlásenie generálneho tajomníka OSN pravdepodobne nebudú mať nijaký vplyv. Ďalej vyjadril názor, že kľúčovou postavou pre riešenie situácie v Zimbabwe je juhoafrický prezident, ale Mbekiho doterajšie mlčanie je pochmúrne.

Denník Times bez toho, aby svoje zdroje uviedol, informoval, že Británia má v súvislosti s voľbami v Zimbabwe dva núdzové plány, pričom jeden z nich ráta aj s nasadením vojakov. Britské ministerstvá obrany a zahraničia, ktoré oslovila tlačová agentúra AFP, však odmietli správu denníka Times komentovať.

debata chyba