Srbi podali sťažnosť proti nezávislosti Kosova

16.08.2008 08:24
Srbsko, Kosovo
Ilustraćné foto

Srbsko podalo sťažnosť na Medzinárodnom súdnom dvore voči Kosovu, ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť, s odôvodnením, že tento krok by mohol slúžiť ako model pre riešenie celého radu ďalších podobných medzinárodných sporov. Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič chce, aby sa sťažnosťou zaoberalo Valné zhromaždenie (VZ) Organizácie spojených národov (OSN) už na budúci mesiac.

V oficiálnom dokumente Belehrad žiada VZ, aby sa vyjadrilo k „legálnosti jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova“, ktorú Belehrad, ale napríklad aj Rusko, odmieta uznať.

„Dúfame, že Valné zhromaždenie bude reagovať pozitívne,“ povedal Jeremič a dodal, že Srbsko „bude akceptovať akýkoľvek názor, ktorý príde z Medzinárodného súdneho dvora“.

Väčšinoví Albánci v srbskej separatistickej provincii Kosovo 17. februára jednostranne vyhlásili nezávislosť, ktorú doteraz uznalo 45 krajín vrátane Spojených štátov amerických a väčšiny členov Európskej únie. Srbsko, ktoré Kosovo považuje za kolísku svojej histórie a kultúry, však tento krok považuje za nelegálny. „Krátkodobým“ cieľom iniciatívy Belehradu je „zastaviť ďalšie uznávanie tohto nezákonného aktu“, uviedol ešte v stredu Jeremič pre televíznu stanicu Pink. Podľa ministra ICJ vyjadrí názor, že vyhlásenie nezávislosti „nebolo v súlade s medzinárodným právom, čo vytvorí možnosť návratu k rokovaniam“. Medzinárodný súdny dvor je najvyšším súdnym orgánom Organizácie Spojených národov a rozhoduje o sporoch medzi štátmi.

0 debata debata