Španielsko zamietlo žiadosť syna bin Ládina o azyl

05.11.2008 19:33

Španielske úrady zrejme zamietli žiadosť o udelenie politické azylu, ktorý v pondelok predložil v Madride Umar bin Ládin, jeden zo synov zakladateľa medzinárodnej teroristickej site al-Kájda Usámu bin Ládina. Madrid vraj zdôvodnil svoj odmietavý postoj poukázaním na to, že Umar bin Ládin nie je na Blízkom východe, kde žije, ohrozovaný, ako tvrdí, píše agentúra AFP.

„Dôvodom, prečo Španieli nevyšli Umarovi v ústrety, je, že údajne nemali dôvod domnievať sa, že jeho život je v ohrození,“ povedal agentúre nespresnený zdroj z okolia Umara bin Ládina. Španielske ministerstvo vnútra zatiaľ k prípadu postoj nezaujalo. Úradné zdroje v utorok denník El País informovali, že žiadosť syna Usámu bin Ládina bude prerokovaná urýchlene.

Zatiaľ však nie je jasné, či sa Umar bin Ládin proti odmietavému stanovisku španielskych úradov odvolá, ako mu to španielske zákony umožňujú.

Súčasná žiadosť 28-ročného Umara bin Ládina v Španielsku nie je prvým krokom tohto druhu, s ktorým sa obrátil na európsku krajinu. Už tento rok v apríli požiadal britský konzulát v Káhire o povolenie k pobytu v Británii, britské úrady mu však odmietli súhlas udeliť a to i napriek skutočnosti, že je od roku 2007 ženatý s Britkou.

Umar, ktorý sa vyhlasuje za odporcu násilia, je štvrté dieťa z prvého manželstva najhľadanejšieho zločinca na svete. Usáma bin Ládin sa predovšetkým prihlásil k zodpovednosti za teroristické útoky v Spojených štátoch z 11. septembra 2001, pri ktorých zahynulo takmer tritisíc ľudí a ktoré viedli k invázii do Afganistanu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku