Španielsko zamietlo žiadosť syna bin Ládina o azyl

Španielske úrady zrejme zamietli žiadosť o udelenie politické azylu, ktorý v pondelok predložil v Madride Umar bin Ládin, jeden zo synov zakladateľa medzinárodnej teroristickej site al-Kájda Usámu bin Ládina. Madrid vraj zdôvodnil svoj odmietavý postoj poukázaním na to, že Umar bin Ládin nie je na Blízkom východe, kde žije, ohrozovaný, ako tvrdí, píše agentúra AFP.

05.11.2008 19:33

„Dôvodom, prečo Španieli nevyšli Umarovi v ústrety, je, že údajne nemali dôvod domnievať sa, že jeho život je v ohrození,“ povedal agentúre nespresnený zdroj z okolia Umara bin Ládina. Španielske ministerstvo vnútra zatiaľ k prípadu postoj nezaujalo. Úradné zdroje v utorok denník El País informovali, že žiadosť syna Usámu bin Ládina bude prerokovaná urýchlene.

Zatiaľ však nie je jasné, či sa Umar bin Ládin proti odmietavému stanovisku španielskych úradov odvolá, ako mu to španielske zákony umožňujú.

Súčasná žiadosť 28-ročného Umara bin Ládina v Španielsku nie je prvým krokom tohto druhu, s ktorým sa obrátil na európsku krajinu. Už tento rok v apríli požiadal britský konzulát v Káhire o povolenie k pobytu v Británii, britské úrady mu však odmietli súhlas udeliť a to i napriek skutočnosti, že je od roku 2007 ženatý s Britkou.

Umar, ktorý sa vyhlasuje za odporcu násilia, je štvrté dieťa z prvého manželstva najhľadanejšieho zločinca na svete. Usáma bin Ládin sa predovšetkým prihlásil k zodpovednosti za teroristické útoky v Spojených štátoch z 11. septembra 2001, pri ktorých zahynulo takmer tritisíc ľudí a ktoré viedli k invázii do Afganistanu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba