Americký protiraketový štít zlyhal

Japonská vojnová loď nedokázala pri teste tichomorskej časti americkej protiraketovej obrany zostreliť falošnú balistickú raketu, ktorá predstierala útok z KĽDR. Príčinou bola chyba senzoru na protiraketovej strele. S odvolaním sa na americké vojenské zdroje o tom informovala agentúra Reuters.

20.11.2008 12:06
Izraelská protiraketová obrana Foto:
Ilustračné foto

Niekoľko sekúnd pred plánovaným zásahom falošnej balistickej strely zlyhalo antirakete infračervené čidlo, ktoré slúži k presnému navedeniu na útočnú raketu. Obranná strela preto vo výške 150 kilometrov na Havajom minula cieľ.

„Bolo to zlyhanie,“ priznal po teste riaditeľ námornej časti tichomorského protiraketového programu Brad Hicks. “Snáď to bol problém iba tej konkrétnej antirakety a nie cele vývojovej sady,“ dodal s tým, že strela rovnakého typu bola vo februári úspešne využitá na zostrelenie chybného amerického špionážneho satelitu.

Po štvrtkovom cvičení je bilancia pokusného užitia tichomorského protiraketového štítu 16 úspešných zostrelov z 20 pokusov. Náklady na posledný test dosiahli 55 miliónov dolárov a hradilo ich Japonsko.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba