Obamov recept sú Clintonovi odborníci

Cena za záchranu americkej ekonomiky stúpa. Podľa poradcov budúceho amerického prezidenta Baracka Obamu bude musieť nová vláda do ekonomiky napumpovať omnoho viac, ako sa pôvodne hovorilo v kampani. Budúci prezident sa snaží situáciu upokojiť tým, že do svojho ekonomického tímu nominoval ľudí, ktorí sa v odborných kruhoch tešia dobrej povesti. Mnohí z nich si navyše prácu pre vládu vyskúšali už za Billa Clintona, keď sa americkej ekonomike rekordne darilo.

25.11.2008 09:30
Obama, Clinton Foto: ,
Barack Obama s exprezidentom Billom Clintonom.

„Obama pôvodne hovoril o 175 miliardách. Ekonomika sa však zhoršila, takže to bude určite viac,“ vyhlásil poradca budúceho prezidenta Austan Goolsbee. Denník Wall Street Journal tvrdí, že nová vláda do znovunaštartovania ekonomiky investuje viac ako 500 miliárd dolárov.

Na ambiciózny plán bude dohliadať minister financií Timothy Geithner. Do Bieleho domu sa vracia aj Clintonov minister a bývalý Geithnerov šéf Lawrence Summers. Uznávaný ekonóm, ktorý musel opustiť predsednícku stoličku Harvardovej univerzity pre výroky o prirodzenej neschopnosti žien uspieť vo vede, bude u Obamu šéfom Národnej ekonomickej rady. Z Clintonových čias pochádza aj budúci šéf rozpočtu Bieleho domu Peter Orszag.

Najužší tím poradcov by mala doplniť žena. Rade ekonomických poradcov by mala predsedať kalifornská profesorka ekonómie Christina Romerová. Ide o prvú významnú osobnosť v Obamovom ekonomickom tíme, ktorá za sebou nemá skúsenosti z Washingtonu.

Nový Obamov plán na naštartovanie ekonomiky by mal obsahovať vládne investície do budovania infraštruktúry, výskumu nových, zelených technológií a ďalšie daňové škrty pre nižšie a stredné vrstvy. Podľa informácií, ktoré sa dostali na verejnosť, chce Obama odložiť splnenie svojho predvolebného sľubu o okamžitom skončení daňových výhod pre najbohatších. Bushom zavedeným škrtom sa aj tak v roku 2010 končí lehota platnosti. Plán by mal podľa Obamu vytvoriť 2,5 milióna pracovných miest.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba