Slováci z Mlynkov pocestujú do Bruselu

Slováci z Mlynkov a ďalších slovenských obcí v Maďarsku pocestujú do Bruselu. Na návštevu mesta a európskych inštitúcií ich pozval slovenský europoslanec Miloš Koterec (Smer). Cesta by sa mala uskutočniť na jar budúceho roka. Predstavitelia slovenskej samosprávy v Mlynkoch takúto možnosť uvítali, píše europoslanec v tlačovej správe.

06.12.2008 13:12
Mlynky Foto:
Slovenský dom v obci Mlynky.
debata

Koterec sa rozhodol pozvať krajanov, pretože už dlhší čas so znepokojením sleduje situáciu slovenskej menšiny v Maďarsku. Slovenská menšina tam má v porovnaní s maďarskou na Slovensku horšie postavenie, tvrdí europoslanec. „Problémy v školskej a kultúrnej oblasti a niekedy zámerné vytváranie komplikácií zo strany maďarských úradov je na dennom poriadku. Posledným prípadom je stavba slovenského domu v Mlynkoch,“ píše.

Hlavným cieľom cesty je oboznámiť maďarských Slovákov s fungovaním Európskej únie, jej inštitúciami ako aj možnosťami, ktoré im únia v súčasnosti ponúka. Napríklad v rámci rozvojových programov pre regióny. Návšteva dáva podľa Koterca zároveň dobrú príležitosť na posilňovanie kontaktov s našou menšinou u južných susedov. Výber krajanov, ktorí pocestujú, bude plne v kompetencii slovenskej samosprávy.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy