Briti odvysielali eutanáziu naživo

11.12.2008 07:53
Craig Ewert
Fotografia zachytáva Craiga Ewerta na klinike vo Švajčiarsku. Autor:

Britská televízia Sky Real Lives odvysielala dokument o asistovanej samovražde, ktorého súčasťou je aj autentický záznam posledných chvíľ nevyliečiteľne chorého Američana Craiga Ewerta. Počítačový odborník z Chicaga, ktorý trpel degeneratívnym nervovým ochorením, podstúpil asistovanú samovraždu v roku 2006 na klinike vo švajčiarskom Zürichu.

V dokumente oscarového režiséra Johna Zaritského vidno Ewerta, ako si dáva prášky na spanie, požiada manželku, ktorá sedí pri posteli, aby mu podala jablkový džús, potom si sám pomocou zubov vypne prístroje a zomiera.

„Keď to spravím, proste zrazu zomriem. Ak to nespravím, budem v podstate už len trpieť, budem spôsobovať utrpenie aj mojej rodine, a potom aj tak zomriem,“ hovorí v dokumente Ewert.

Proti odvysielaniu dokumentu sa už vopred ohradzovali rôzne britské organizácie a združenia a v parlamente sa k nemu musel na popud znepokojených poslancov vyjadrovať aj premiér Gordon Brown.

„Je to cynický pokus, ako zvýšiť sledovanosť televízie. Je to oslava asistovanej smrti, a to v čase, keď prebieha veľmi aktívna kampaň pro-samovražednej lobby, ktorá chce túto otázku dostať na pôdu parlamentu,“ vyjadril sa k dokumentu Peter Saunders, riaditeľ organizácie Starostlivosť miesto zabíjania.

Manželka hlavnej postavy dokumentu Mary Ewertová má na vec iný názor: „Manžel si vyslovene prial, aby to odvysielali. Kým je smrť skrytá a súkromná, ľudia nemôžu čeliť svojmu strachu z nej.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku