Beatles vraj spolitizoval McCartney

Okrúhle okuliare, dlhé vlasy, milovanie za mier. John Lennon je síce symbolom politickej angažovanosti Beatles, v skutočnosti však bolo vraj všetko inak. Zásluhy na politickom prebudení legendárnej skupiny si robí Paul McCartney. Bez neho by údajne Lennon ani nevedel, že vo Vietname je vojna. McCartneyho mal ovplyvniť filozof, pacifista a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Bertrand Russell.

16.12.2008 11:30
Paul McCartney Foto:
Paul McCartney
debata

„Bol báječný,“ zaspomínal si štyri desaťročia neskôr na filozofa McCartney pre magazín Prospect. „Povedal mi o vietnamskej vojne. Väčšina z nás o tom nevedela, ešte sa to v tom čase nedostalo do novín. A povedal mi aj to, že je to veľmi zlá vojna. Pamätám si, ako som sa vrátil ešte v ten večer alebo na druhý deň ráno do štúdia. Porozprával som chalanom, a najmä Johnovi o tomto stretnutí a povedal som, aká je tá vojna zlá.“

McCartneyho spomienky mnohí považujú za prepisovanie minulosti. Aktivista Tariq Ali, ktorý v Londýne v šesťdesiatych rokoch viedol protivojnové demonštrácie, si na angažovaného McCartneyho nespomína. „To je pre mňa novinka. Bol to John Lennon, ktorý sa o také veci zaujímal. McCartneyho nikdy nespomenul a ja som ani nikdy neuvažoval nad tým, aby som ho požiadal, nech sa k nám pridá. Ak by mal k tomu sklony, vedeli by sme o tom.“

Na McCartneyho obranu sa však postavil Hunter Davies, ktorý s Beatles strávil 18 mesiacov a napísal ich autorizovaný životopis. „V tom čase boli Beatles otvorení všetkým inteligentným, intelektuálnym a umelecky založeným ľuďom, ktorí sa ich snažili zaangažovať do mnohých vecí. Nebol to len John. Paula stretávanie s týmito ľuďmi a načúvanie ich názorom zaujímalo rovnako.“

McCartney podľa rozhovoru, ktorý vyjde zajtra, neinšpiroval len Johna Lennona. Postoje šesťdesiatšes­ťročného beatla údajne boli podľa jeho slov vzorom aj pre boj proti chudobe v Afrike, ktorý vedú hudobníci Bob Geldof a Bono z U2.

debata chyba