Trestanec žaluje Chodorkovského za sexuálne obťažovanie

Pred troma rokmi najznámejšiemu ruskému väzňovi nožom porezal tvár, teraz svoj úder namieril pod pás. V Moskve sa začne občianskoprávny proces, v ktorom recidivista a narkoman Alexandr Kučma (24) žaluje zakladateľa ropnej spoločnosti Yukos Michaila Chodorkovského (45) za sexuálne obťažovanie. Od kedysi najbohatšieho Rusa chce vysúdiť pol milióna rubľov, takmer 12-tisíc €, čo je suma, na ktorú ocenil svoju morálnu ujmu.

16.01.2009 17:34

Tento temný príbeh sa začal na jar 2006, keď sa v sibírskom trestaneckom tábore Kučma vtisol Chodorkovskému do priazne. Za to, že boli prichytení, ako popíjajú čaj v miestnosti, kde to nie je povolené, ich oboch potrestali týždňovou samotkou. Boli v spoločnej cele, a práve tam sa to podľa Kučmu stalo. „Chodorkovskij mi navrhoval pohlavný styk, pričom mi hrozil, že ak odmietnem, dočkám sa prenasledovania od trestancov; vraj má dosť peňazí, aby to zariadil,“ cituje denník Kommersant z dokumentov žalujúcej strany. Kučma tvrdí, že „bezvýchodisková situácia“ ho „doviedla k zúfalstvu“ a nožom zaútočil na tvár Chodorkovského.

Právnici Chodorkovského, ktorý je ženatý a má štyri deti, označili žalobu za trápnu frašku v réžii mocenských štruktúr. „Nič ich nemôže viac diskreditovať, ako keď vo vojne proti svetoznámemu podnikateľovi používajú ako zbraň pologramotného recidivistu,“ uviedli na svojej internetovej stránke khodorkovsky.ru. Advokát Jurij Šmidt si nebral servítky pred ústa a žalobu označil za „streľbu z hovnometu“. Podľa neho ide o dôkaz, že príprava druhého veľkého procesu proti Chodorkovskému sa dostala do slepej uličky. V ňom sa má zakladateľ Yukosu zodpovedať z machinácií a daňových únikov, a v prípade usvedčenia mu hrozí ďalších vyše dvadsať rokov za mrežami.

Chodorkovskij, známy svojím kritickým postojom ku Kremľu, si už odpykal takmer dve tretiny osemročného trestu. Vlani na jeseň súd zamietol jeho žiadosť o podmienečné prepustenie s odôvodnením, že sa stále ,,nenapravil", lebo verejne neoľutoval svoje činy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba