Estónci volia cez internet do europarlamentu

31.05.2009 22:08

Vybrať si poslanca z obývačky? Nič zložité v Estónsku. Krajina s 1,4 milióna obyvateľmi začala vďaka internetu voliť do Európskeho parlamentu už tento týždeň. Estónsko je prvou a zatiaľ jedinou krajinou v EÚ, ktorá občanom takúto možnosť ponúka. Elektronické hlasovanie je spustené od 28. mája do 3. júna.

„Kto by v tomto počasí išiel za urnou niekam von,“ pýta sa študentka politológie Heleri Allesová. „Cez internet je to pohodlné, za dve minúty mám odvolené z domu. Mnoho študentov túto možnosť využíva a zvyšuje to volebnú účasť,“ vysvetľuje Pravde.
Hlasovanie funguje jednoducho. Občiansky preukaz obsahuje čip, ktorý slúži na identifikáciu jednotlivca. K tomu je potrebná čítačka, ktorá sa dá kúpiť za približne šesť eur. Po pripojení čítačky k počítaču a zasunutí preukazu totožnosti si stačí už len vybrať.

Podľa viacerých prieskumov by mali eurovoľby prilákať zhruba tretinu estónskych voličov. V roku 2004 bola účasť v najmenšej pobaltskej republike 27-percentná. Zatiaľ čo na úrovni samosprávy sa elektronické hlasovanie využilo vo viacerých štátoch (napríklad vo Švajčiarsku a vo Francúzsku), Estónsko je prvým a jediným štátom, kde sa dá cez internet hlasovať aj vo voľbách do národného a európskeho parlamentu. Vo voľbách v roku 2007 túto možnosť využilo 3,5 percenta voličov.

Minulý rok bol v Riigikogu (estónsky parlament) tiež návrh zákona, ktorý by dovolil voliť aj cez mobil. Valdo Kalm, riaditeľ najväčšieho operátora v krajine, vtedy pre denník Postimees povedal, že jeho spoločnosť je na takú možnosť technicky pripravená. Parlament však návrh zamietol.

Na Slovensku má prípravu volieb na starosti ministerstvo vnútra. „O zavedení možnosti voliť cez internet sa v súčasnosti neuvažuje,“ uviedla pre Pravdu Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva.

Prevzatie estónskeho nápadu by mohlo vyjsť v ústrety najmä vysokoškolákom a pracujúcim mimo trvalého bydliska. „Do Európskeho parlamentu by som nehlasoval, ani keby sa to dalo cez internet alebo mobil. Nezaujíma ma to. Pri iných voľbách by to už pre mňa prichádzalo do úvahy,“ povedal Marián Ďurčo z Bánoviec nad Bebravou, dlhodobo pracujúci v Bratislave. Šimon Melník, ktorý študuje v Londýne, by internetovú šancu využil: "Malo to byť už dávno. Keď tak môžu hlasovať Estónci, prečo my nie?

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku