Bajnai: Maďarsko-slovenské vzťahy dosiahli úplné dno

Z normalizácie svojich vzťahov by zožali úrodu Maďarsko aj Slovensko, uviedol maďarský premiér Gordon Bajnai v rozhovore pre tlačovú agentúru MTI. Bajnai povedal, že vzájomná spolupráca by vzala politiku z rúk extrémistov v oboch krajinách.

03.09.2009 13:16
debata

Maďarsko-slovenské vzťahy dosiahli úplné dno, uviedol premiér a vzápätí dodal: „Odtiaľto sa môžeme posunúť iba dopredu.“

Bajnai, ktorý sa má so svojím slovenským kolegom Robertom Ficom stretnúť 10. septembra, uviedol, že je veľmi potrebné rokovať o tom, ako uvoľniť napätie vytvorené „úplne zbytočne“ Slovenskom, ktoré prijalo zákon o štátnom jazyku.

„Viem, že zvonka, z perspektívy Európy, toto všetko vyzerá ako hašterenie sa dvoch detí na pieskovisku, ktoré úplne ničí povesť oboch krajín. Súčasná vláda však nemôže nenamietať, ak etnická maďarská menšina musí znášať takú závažnú nespravodlivosť,“ vyhlásil premiér. „Na našom mieste by to urobila každá krajina,“ dodal.

Bajnai na otázku, čo Slovensko zákonom získalo, povedal: „Prečo je v Európe 21. storočia potrebné, aby ľudia, ktorí sú nepopierateľne slovenskými občanmi, boli prenasledovaní a pokutovaní iba preto, že hovoria s doktorom či počúvajú omšu v maďarčine? Prečo by toto malo posilniť Slovensko?“ Maďarsko by sa nemalo vyhýbať pozitívnym iniciatívam, dopovedal Bajnai a dodal, že svojmu slovenskému kolegovi predloží konkrétne návrhy na zlepšenie situácie. Premiér tiež doplnil, že až dovtedy neprezradí žiadne detaily týchto návrhov.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu jazykového zákona 17. júla. Novela od 1. septembra sprísňuje dohľad nad spisovnou slovenčinou a umožní pokutovať jej porušovanie. Pokuty môžu dosiahnuť až 5 000 €. Pokutovať by sa malo už po prvom písomnom upozornení ministerstva kultúry.

Uzavrime spor dôstojne a spolu, vyzval Balázs

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs vyhlásil, že spor týkajúci sa odopretia vstupu do krajiny maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi slovenskými úradmi by mali „uzavrieť dôstojne spoločne so Slovákmi“.

Plánované stretnutie medzi maďarským premiérom Gordonom Bajnaim a slovenským predsedom vlády Robertom Ficom sa uskutoční v Maďarsku neďaleko hraníc. Ako Balázs vysvetlil, presné miesto stretnutia sa verejnosť dozvie čoskoro. Maďarská strana tam nepôjde so žiadnymi predbežnými podmienkami a to by sa malo týkať aj slovenskej strany, povedal.

Minister tiež uviedol, že jeho slovenský kolega nepotvrdil správy, ktoré sa objavili v médiách, že Fico odmieta rokovať o niektorých problémoch.

V súvislosti so slovenským zákonom o štátnom jazyku Balázs povedal, že existuje malý priestor pre diplomatický manéver s tým, že problém je možné riešiť pod patronátom medzinárodných organizácií, čo by však fungovalo iba vtedy, ak by s tým súhlasila aj slovenská strana.

debata chyba