Moldavsko nemá prezidenta. Odstúpil

11.09.2009 14:33
Vladimir Voronin
Moldavský prezident Vladimir Voronin odstúpil z funkcie. Autor:

Moldavský prezident Vladimir Voronin odstúpil v piatok po 8 rokoch zo svojho postu. Parlamentu poslal list, v ktorom mu formálne oznámil svoju rezignáciu. Voronin prvýkrát avizoval svoj úmysel odstúpiť 2. septembra, presnejší dátum však vtedy neudal. Na čele Komunistickej strany ostáva aj naďalej.

Voroninovo rozhodnutie prichádza v čase politickej krízy v súvislosti s volením jeho nástupcu. Napriek parlamentnej prevahe nemá súčasná vláda stále trojpätinovú väčšinu, ktorá je potrebná pre zvolenie nového prezidenta. Pokiaľ sa ani jednému kandidátovi nepodarí získať 61 poslaneckých hlasov, hrozí, že zhromaždenie rozpustia. Ako uviedol, do prozápadnej aliancie, ktorá zvíťazila v júlových voľbách, vkladá len malú dôveru.

Nová prozápadná koalícia zostavená zo 4 liberálnych strán získala parlamentnú väčšinu po júlových opakovaných voľbách a porazila tak po 8 rokoch komunistov. Liberálno-demokratická strana, Liberálna strana, Demokratická strana a aliancia Naše Moldavsko vyhlásili, že koalícia dostane spoločný názov Aliancia za Európsku integráciu. Dohoda medzi štyrmi stranami je namierená na obnovenie právneho poriadku v tejto postsovietskej krajine a decentralizáci­u moci.

Opozícia získala v parlamentných voľbách 53 zo 101 poslaneckých miest, zatiaľ čo komunisti len 48. Júlové voľby sa uskutočnili len štyri mesiace po predchádzajúcich aprílových. Moldavsko medzitým zachvátila vlna násilia po tom, ako opozícia obvinila komunistov z volebných podvodov. Nepokojní demonštranti vtedy pochodovali ulicami celej krajiny a ich protesty vyvrcholili až podpálením budovy parlamentu v Kišiňove.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis

Perla biely amarylis

43,99
Elite červené ruže a biele ľalie

Elite červené ruže a biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk