The Daily Telegraph: Ahmadínedžád bol do štyroch rokov Žid

Zaprisahaný nepriateľ Izraela a popierač holokaustu iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád (57) má židovské korene. V sobotnom vydaní to aspoň tvrdí denník The Daily Telegraph.

04.10.2009 16:53
Ahmadínedžád Foto:
Doklad iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorý naznačuje jeho možný židovský pôvod.
debata

„Dokazuje to bližšie skúmanie fotografie Ahmadínedžáda, ktorú zverejnili ešte počas volieb v marci 2008. Ukazuje na nej svoje doklady,“ opiera sa o svoj nezvyčajný objav britský denník. Podľa dokumentov sa Ahmadínedžád menoval pôvodne Saburdžian. Je to tradičné meno iránskych Židov pochádzajúcich z mesta Aradan. Teda rodiska terajšieho prezidenta. Rodičia Ahmadínedžáda si podľa denníka zmenili priezvisko v súvislosti s prechodom na islam. V tom čase mal malý Mahmúd iba štyri roky. Saburdžian znamená v preklade „tkáč“. Navyše vraj figuruje na zozname mien vyhradených pre iránskych Židov. Zostavili ho v Teheráne na ministerstve vnútra. Ako povedal novinárom Damien McElroy, odborník na iránske židovstvo, koncovka -džian dokumentuje, že ide o Žida, ktorý dodržuje židovské obrady.

Ahmadínedžád nikdy nepopieral, že jeho rodina si zmenila priezvisko po tom, čo sa v 50. rokoch minulého storočia presťahovala do Teheránu. Nikdy však nepovedal, aké bolo pôvodné priezvisko rodičov. Aj keď sa Ahmadínedžád v minulosti zmienil o zmene priezviska, nehovoril o dôvodoch, ktoré viedli rodičov k spomínanému kroku. Iránsky blogger, ktorý žiadal objasniť prezidentov pôvod, je od tohto leta za mrežami.

Denník The Daily Telegraph cituje viacerých odborníkov, podľa ktorých nenávisť iránskeho prezidenta k židovskému štátu môže byť určitou kompenzáciou za Ahmadínedžádovu minulosť. „Každá rodina, ktorá konvertuje na inú vieru, získava novú identitu tým, že odsudzuje svoju starú vieru,“ tvrdí Alí Núrízadí z Centra arabských a iránskych štúdií. „Svojimi protiizraelskými výrokmi sa usiluje striasť sa akéhokoľvek podozrenia ohľadne svojho prepojenia so Židmi,“ dodal. „Cíti sa zraniteľný v radikálnej šiitskej spoločnosti,“ myslí si Núrízadí.

Až 90 percent obyvateľov Iránu tvoria šiitskí moslimovia. Podľa najnovších odhadov žije v krajine od 25– do 40-tisíc Židov. Pritom v čase panovania šacha Rézu Páhlavího ich bolo až 100-tisíc. Aj Ester, legendárna imperátorka a žena Ahasuerusa, bola Židovka. Aj keď nástup k moci islamskej teokracie všetko zmenil, majú Židia aj dnes k dispozícii 20 aktívnych synagog.

Tlačový tajomník iránskeho veľvyslanectva v Londýne odmietol komentovať informáciu denníka The Daily Telegraph.

debata chyba