Mossad poradí a vykoná. Aj vraždu

13.12.2009 10:43
Cipi Livniová
Tajná agentka či politička? Bývalá izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová pre Mossad pracovala. Autor:

Jeho hlavnou úlohou je radiť. Aspoň podľa hesla, ktorým sa riadi. Lebo bez rady ľudia zlyhajú, ale mnohí poradcovia znamenajú bezpečnosť. Veta pochádza z Prísloví Starého zákona a jej voľný preklad používa ako slogan izraelský Inštitút pre spravodajské a špeciálne operácie. V skratke Mossad.

"Hovoríme o agentúre, ktorá má podobne ako americká CIA či britská MI6 možnosť zamestnávať najlepších ľudí, mať takmer neobmedzené zdroje a ponúka najlepší tréning,“ povedal pre Pravdu Ami Pedahzur, expert na izraelské tajné služby z Texaskej univerzity v Austine.

Mossad vznikol oficiálne pred 60 rokmi, 13. decembra 1949. Jeho existenciu schválil izraelský predseda vlády David Ben-Gurion a nazýval sa Ústredný inštitút pre koordináciu.

Izraelská tajná služba nepozná hranice. Ak rada znie, že niekto musí zomrieť, vražda je východisko. Všeobecne sa predpokladá, že Mossad stojí aj za zabitím vedca Geralda Bulla, ktorý pre irackého diktátora Saddáma Husajna pripravoval projekt superdela. Bulla našli zastreleného pred jeho bruselským bytom v roku 1990.

Lenže ochota likvidovať nepriateľov Izraela Mossad už neraz dostala aj do úzkych. "Jeden z najhorších dní zažila izraelská tajná služba, keď zlyhala v roku 1997 pri pokus zavraždiť Chálida Mišála, súčasného lídra radikálneho hnutia Hamas,“ pripomína Pedahzur. "Nepodarená akcia viedla k diplomatickej kríze Izraela s Jordánskom a čiastočne s Kanadou. Tiež k verejnému poníženiu a prepusteniu jedného z vodcov Hamasu šejka Ahmeda Jásina. Okrem toho Mišálovi musel zachraňovať život izraelský doktor a útok z neho spravil jedného z úhlavných nepriateľov Izraela,“ uviedol autor knihy Izraelské tajné služby a boj proti terorizmu.

Experti medzi najväčšie úspechy Mossadu v poslednom období radia narušenie iránskeho jadrového programu. "Hoci je Irán stále na ceste k atómovej bombe, Mossad jeho snahy sabotuje. Zjavne bolo zavraždených niekoľko vedcov, nukleárne zariadenia vyleteli do vzduchu pri záhadných výbuchoch,“ povedal pre Pravdu Benny Morris, spoluautor knihy Izraelské tajné vojny.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku