Severoírsky premiér dočasne odstupuje pre škandály svojej ženy

Severoírsky premiér Peter Robinson dočasne na šesť týždňov odstupuje pre škandály svojej manželky. Oznámil to v Belfaste predseda severoírskeho parlamentu William Hay.

11.01.2010 16:53
Peter Robinson Foto: ,
Severoírsky premiér Peter Robinson odstupuje dočasne pre škandály svojej manželky. Za ten čas si chce očistiť svoje meno.
debata

Severným Írskom minulý týždeň otriaslo odhalenie o nevere Robinsonovej manželky Iris s o štyridsať rokov mladším milencom.

Iris Robinsonová, ktorá je tiež politička, navyše podľa britských médií porušila zákony, keď pre svojho milenca získala od miestnych developerov 50-tisíc libier.

Jún 2008. Peter Robinson s manželkou Iris. Foto: SITA, AP
Peter Robinson Jún 2008. Peter Robinson s manželkou Iris.

Robinson chce počas nadchádzajúcich šiestich týždňov očistiť svoje meno. Jeho funkciu za ten čas prevezme ministerka pre podnikanie Arlene Fosterová.

Škandál prišiel v kľúčovej dobe pre budúcnosť Severného Írska. Robinson vedie protestantskú Demokratickú unionistickú stranu (DUP). Vlády v londýne i v Dubline tlačia na DUP, aby pristúpila na harmonogram odovzdania policajných a súdnych právomocí vláde v Ulsteri.

21-ročný Kirk McCambley, ktorý má aférku s... Foto: SITA, AP
Peter Robinson 21-ročný Kirk McCambley, ktorý má aférku s premiérovou manželkou.

Toto odovzdanie právomocí sa považuje za posledný kľúčový krok pri napĺňaní dohody z roku 1998, ktorá ukončila desaťročia násilia medzi katolíkmi a protestantmi v Severnom Írsku.

debata chyba