Slováci sú zakomplexovaní, lebo majú mladý štát, tvrdí Viktor Orbán

11.02.2010 13:10
Viktor Orban
Šéf maďarského Fideszu Viktor Orbán Autor: ,

Slováci sa snažia pod tlakom tisícročnej histórie maďarského štátu obhájiť svoju mladú existenciu, vyhlásil líder najsilnejšej maďarskej opozičnej strany Fidesz Viktor Orbán v rozhovore pre denník 24 Óra. Nová Maďarská vláda, ktorú podľa doterajších prieskumov vytvorí práve Fidesz, bude podľa neho musieť dať vzťahom medzi Budapešťou a Bratislavou novú úroveň.

Orbán sa vyjadril aj ku kontroverznému slovenskému jazykovému zákonu na ochranu slovenčiny. Označil ho za „smiešny“. Novela vyžaduje používanie slovenčiny v oficiálnom styku. Svoj jazyk môžu národnostné menšiny používať pri komunikácii s úradmi v mestách a obciach, kde tvoria viac ako dvadsať percent obyvateľov. Čechov sa nariadenie netýka.

„Slováci majú komplexy, že sú mladý štát a sú uvrhnutí do neustáleho zápasu o obhájenie svojej identity, obzvlášť, keď musia vymedziť svoju existenciu na základe svojho suseda, maďarského štátu, ktorý je tisíc rokov starý,“ povedal Orbán.

Vláda Fideszu podľa Orbána po aprílových parlamentných voľbách postaví vzťahy medzi oboma tradične rivalskými krajinami na nové základy.

Strana Fidesz by podľa doterajších prieskumov voľby vyhrala so 60 percentami hlasov. Slovenský jazykový zákon priviedol vlani už tak napäté maďarsko-slovenské vzťahy na bod mrazu. Podľa Budapešti novela diskriminuje menšiny, Bratislava naopak tvrdí, že ich práva posilňuje. Za porušenie tohto zákona hrozí inštitúciám a firmám od januára pokuta až 5000 eur.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku