Chcete britské občianstvo? Na povel do radu

Formovanie radov je veľmi osobitný britský zvyk. Možno sa mu čoskoro dostane povýšenia na jeden z prvkov,ktoré formujú britskú národnú identitu. Vďaka ministrovi pre imigráciu, ktorý chce žiadateľov o občianstvo učiť a testovať z formovania radov.

22.03.2010 09:11
Výpredaje v Británii Foto:
Ilustračné foto
debata

Hovorí sa, že keď ste v Ríme, robte ako Rimania. No priučiť sa zvykom novej krajiny si žiada čas. Niektoré tradície imigrantov miznú rýchlo, iné vymierajú len veľmi pomaly. Ľudia z krajín, ktoré unikli britskému koloniálnemu vplyvu nevedia pochopiť, prečo by si niekto chcel pokaziť šálku skvelého čaju mliekom. Iní novopríchodzí neveriaco krútia hlavou, prečo si Briti myslia, že vraždy zo cti sú neprípustné alebo prečo je tradícia manželských zväzkov medzi bratrancom a sesternicou pokladaná za nezdravú.

Britské úrady teraz identifikovali novú oblasť, v ktorej by sa imigranti mali zdokonaliť. Ide o umenie stáť v rade.

Spomínam si veľmi dobre na úžas, ktorý zavládol v triede, keď nám angličtinárka vysvetľovala, že Briti sa na zastávke pri čakaní na autobus postavia do radu. S konceptom radu ako takého sme boli dobre oboznámení a na obed v školskej jedálni sme stali v krásnej dlhej línii. Ale na zastávke autobusu?

Minister pre imigráciu Phil Woolas vyjadril nedávno obavy zo stavu, ktorý môžu v zmiešaných komunitách vyvolať predbiehajúci sa cudzinci. Imigranti teda budú dostávať lekcie zo zoraďovania sa. A takto nadobudnuté vedomosti budú musieť obhájiť v skúškach. Testy pre imigrantov zaviedol ešte v roku 2005 minister vnútra David Blunkett. Obsahujú otázky o britských reáliách, inštitúciach, histórii ale aj modernej kultúre a populárnej hudbe.

Podľa ministra Woolasa je „jednoduchú akt zoraďovania sa jednou z vecí, ktoré zaisťujú súdržnosť krajiny“. Cynický pozorovateľ môže poznamenať, že to vysvetľuje. prečo niektorí politici tvrdia, že Británia je rozbitá. Kampaň, ktorú pokojne možno nazvať „Na povel do radu“, má totiž problém v tom, že hoci sa rady zvyčajne vytvárajú, v hromadnej doprave preplnenej nad kapacitné možnosti je nemožné ľpieť na tradíciach. Nehovoriac o mládeži v britskom národnom kroji (tenisky, tepláky a bejzbalová čiapka), ktorej je koncept radu väčšinou cudzí.

Otázka je, či je vytváranie radov oblasťou, na ktorú sa má sústrediť debata o imigrácii, integrácii a multikulturalizme. Isto, Briti berú rady vážne, podľa údaja, ktorý uviedol Daily Mail, má 91 percent Britov vážne výhrady voči predbiehaniu sa v radoch.

Keď sa niekto natlačí na začiatok radu, tak to ostatných nepochybne rozčúli, ale imigranti si so sebou často prinášajú oveľa znepokojujúcejšie zvyky, na ktoré by sa mala upriamiť pozornosť britských úradov. Učiť imigrantov, že sa vždy musia postaviť pekne do radu je zaujímavé a milé PR cvičenie, ktoré má ale potenciál uraziť väčšinu z tých, ktorí prichádzajú do Británie s cieľom založiť si nový domov. Formovanie radov totiž vôbec nie je britskou špecialitou.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy