Sopka už chrlí menej popola, nový oblak bol vraj len falošný poplach

Činnosť sopky pod ľadovcom Eyjafjallajökull na juhu Islandu, ktorá spôsobuje už šesť dní problémy v európskej leteckej doprave, síce neustáva, znižuje sa však množstvo popola stúpajúceho z troch oddelených kráterov vulkánu. Islandskí meteorológovia považujú informácie o novom mraku za omyl v dôsledku zlej interpretácie faktov a vidia dobrú perspektívu pre leteckú premávku nad starým kontinentom. Napísala to agentúra AFP s odvolaním sa na islandský meteorologický úrad.

20.04.2010 18:59
Island, sopka Foto:
Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí stĺ sopečného popola a dymu.
debata (16)

„V ovzduší je menej popolčeka. Pre Európu sa situácia zlepšuje, aj keď erupcia pokračuje,“ povedala Gudrún Nína Petersenová z islandského meteorologické­ho úradu.

Podľa nej sú informácie, ktoré sa v Európe objavili o novom sopečnom oblaku posúvajúcom sa nad kontinent, len výsledkom zlej interpretácie. Reagovala tak na správu britských leteckých úradov, ktoré v pondelok večer oznámili, že činnosť sopky sa zintenzívnila a vyslala nad britské ostrovy nový sopečný mrak.

„Ak by zistili sopečný popol nad Britániou v pondelok večer, musel by to byť popolček vychrlený sopkou o 24 hodín predtým, teda pred začiatkom výronu lávy,“ zdôraznila islandská meteorologička.

Aj geofyzička z Islandskej univerzity v Reykjavíku Sigrún Hreinsdóttirová rozhodne odmietla informácie, že sopka v noci na utorok opäť zintenzívnila svoju činnosť. „Zaznamenávame trvalé zmršťovanie vulkánu, čo je vždy dobré znamenie,“ povedala.

Islandská sopka chrlí dym do výšky 6-tisíc metrov. Foto: AP, SITA
Island, sopka Islandská sopka chrlí dym do výšky 6-tisíc metrov.

Šéfka vulkanologického ústavu Rikke Pedersenová označila najnovší vývoj aktivity sopky za „optimálne pre riešenie leteckých problémov“ nad Európou. „Náhly zvrat s výronom obrovského oblaku popola nie je v súčasnej situácii pravdepodobný,“ povedala v dánskej televízii TV DR.

Podľa vedcov všetko závisí od vetra a počasia

Vedci však predpovedajú, že sopka, ktorá sa prebudila 14. apríla, bude naďalej chrliť určité množstvo popola, ale jeho nebezpečenstvo pre európsky vzdušný priestor bude viac závisieť na smere vetra a počasí. Predpovede hovoria len o slabom vetre v nižších výškach, cez víkend by malo začať pršať, čo vzduch prečistí.

Už ráno meteorológ Björn Einarsson uviedol, že otrasy spôsobené aktivitou sopky síce mierne zosilneli, podobne ako výron lávy, ale oblak popola sa postupne zmenšuje. „Teraz ide o erupciu produkujúcu predovšetkým lávu,“ povedal. Podľa leteckého prieskumu oblak dymu dosahuje výšku 4-tisíc metrov. V pondelok stúpal popol nad sopkou až do výšky 6-tisíc metrov, predtým dokonca až do 11-tisíc metrov.

Vietor síce ženie sopečný oblak opäť k hlavným leteckým trasám nad Európu, zníženie výšky sopečného dymu je však dobrou správou pre letectvo. Obavy má ale Reykjavík. Ak by sa vietor otočil, zasiahol by hlavné mesto značný spád popola, ktorý je nebezpečný pre ľudí.

Sopka predvádza úžasnú svetelnú šou, ale trápi domácich

Nočný pohľad na nebo nad vulkánom ponúka podľa spravodajského serveru Iceland Review veľkolepú svetelnú šou s množstvom bleskov. Ale farmári, ktorí sídlia v oblasti priamo pod sopkou a sú už týždeň bezprostredne vystavení padajúcemu popolu, sa sťažujú na vyčerpanosť. Islandská pobočka Červeného kríža sľúbila zaistiť postihnutým krízovú psychologickú po­moc.

Svetelná šou, ktorú predvádza prebudená sopka... Foto: Reuters
Island, sopka Svetelná šou, ktorú predvádza prebudená sopka na Islande.

„Šíri sa tu hnusný zápach a všetko je pokryté šedým prachom,“ uviedla farmárka Berglind Hilmarsdóttirová. „Bolí ma v krku a zle sa mi dýcha. V nose stále cítim prach. Neviem si predstaviť, aké to musí byť pre deti a pre alergikov,“ dodala.

Záchranári v uplynulých dňoch pomohli farmárom zhromaždiť ich domáce zvieratá, ktoré stratili v hustom mraku popola orientáciu a vrátiť ich do stajní. "Ak sa zvieratá príliš nadýchajú flóru obsiahnutého v popole alebo ho príliš mnoho skonzumujú, hrozí im riziko otravy.

Otrava fluórom vyvoláva u zvierat vnútorné krvácanie, dlhodobé poškodenie kost a vypadávanie zubov. „Najlepšia vec, ktorú pre ne môžeme urobiť, je zavrieť ich do stajní, pozatvárať všetky okná a nosiť im čistú vodu a potravu, kým bude pôda kontaminovaná,“ uviedla Hilmarsdóttirová.

Islandská sopka zvýšila opäť svoju aktivitu. Do...
Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí stĺ...
+13Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí stĺ...
16 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy