Európa začína pomaly lietať

A predsa sa lieta. Aspoň vo väčšine Európy. Obnova leteckej dopravy však postupuje pomaly a podľa odborníkov bude trvať ešte niekoľko dní, kým sa dostane do "normálneho" režimu.

21.04.2010 08:20 , aktualizované: 10:33
Hegyi Foto: ,
Slováci Juraj Hegyi a Zuzana Marčíková sa zosobášili v hoteli v taiwanskom Taoyuane, keď sa nestihli vrátiť z dovolenky domov načas na plánovanú svadbu.
debata (2)

„Nelieta sa do Veľkej Británie a z nej. Výnimkou je nebo nad Škótskom,“ cituje BBC londýnsky úrad NATS, ktorý riadi letovú prevádzku nad Britskými ostrovmi. Zároveň informoval, že ďalšie komplikácie očakávajú krajinu v súvislosti s blížiacim sa novým mrakom sopečného popola z islandskej sopky Eyjafjallajökull. „A tak pod letovou hranicou 6 000 metrov sa nelieta vôbec,“ oznámil úrad v utorok, čo znamená, že na zemi ostali naďalej všetky stroje lietajúce na krátkych a stredných tratiach.

Svetová zdravotnícka organizácia reagovala na poplašné hlasy, ktoré upozorňujú na možnú škodlivosť popola pre ľudský organizmus. „Mrak sopečného popola sa nad väčšinou Európy nachádza v súčasnosti vysoko v atmosfére a neohrozuje ľudí,“ cituje Reuters z vyhlásenia organizácie. Aj najbližšiu budúcnosť vidí optimisticky. Opodstatnenosť očakávania potvrdila aj Svetová meteorologická organizácia, podľa ktorej predpokladaná sila a smer vetra koncom týždňa nasmeruje sopečný popol nad Arktídu. Navyše ho vraj budú „neutralizovať“ výdatné dažďové zrážky.

Veľký rozruch spôsobili závery niektorých odborníkov zverejnené vo viacerých médiách, podľa ktorých úplné zastavenie letovej prevádzky nad kontinentom bolo zbytočné. Napríklad Financial Times tvrdí, že nedokonalé počítačové systémy zveličili riziko ohrozenia leteckých motorov. Odvoláva sa pritom na skutočnosť, že v tejto oblasti ešte stále trvá výskum. Nie je napríklad stále jasné, ako presne zmerať koncentráciu sopečného popola v ovzduší alebo rýchlosť klesania popola na zemský povrch. Olej do ohňa prilial aj americký denník The New York Times, ktorý tvrdí, že Európa otvorila vzdušný priestor po tom, čo obvinili EÚ, že nedokáže konať v podmienkach krí­zy.

„Chaos v leteckej preprave nad európskym kontinentom odhalil neschopnosť únie primerane a včas reagovať na krízové situácie,“ zhodujú sa aj viacerí európski aj svetoví odborníci na letectvo, ktorých oslovila agentúra AFP. Agentúra SITA pripomína napríklad skutočnosť, že špecialistom sa nepozdáva najmä fakt, že o otvorení či uzavretí vzdušného priestoru rozhoduje každá, teda aj tá najmenšia európska krajina samostatne, čo z pohľadu bezpečnosti a optimálnej koordinácie vo vzdušnom priestore nad Európou nie je úplne ideálne.

„Trvalo celých päť dní, kým sa zorganizovala videokonferencia európskych ministrov dopravy,“ pripomína generálny riaditeľ Medzinárodného združenia leteckých prepravcov Giovanni Bisignani. Dokonca ani Eurocontrol, medzinárodná organizácia pre leteckú bezpečnosť a navigáciu, na ktorej informácie sa európske štáty v posledných dňoch odvolávajú, nemá žiadnu riadiacu alebo kontrolnú právomoc a plní tak len úlohu poradcu pre inštitúcie členských štátov.

„S ideou jednotného vzdušného priestoru nad celou Európou nemáme problém,“ tvrdia mnohí v Bruseli. V tejto súvislosti však AFP pripomína, že „asi len málo vlád bude za to, aby im niekto cudzí hovoril, kedy majú zatvoriť svoje letiská“.

Kde všade sa už lieta:

Krajiny v stredu čiastočne alebo úplne otvorili svoj vzdušný priestor. Už v noci umožnili leteckú prevádzku nad svojím územím Británia alebo Holandsko, počas dňa tak urobí zrejme aj Nemecko a Francúzsko.

Nemecký vzdušný priestor zostal oficiálne uzavretý do 08:00 SELČ. Výnimku tvoria letiská v Berlíne, v Brémach a v Hamburgu, kde sú už od skorého rána povolené prílety a odlety niektorých lietadiel. Podľa úradov je veľká šanca, že počas dňa sa bude nebo nad Nemeckom postupne otvárať a večer bude úplne voľné pre dopravu.

Podľa agentúry Reuters malo skoro ráno otvoriť svoj vzdušný priestor aj Poľsko. Lietať je už možné tiež nad Fínskom, miestne úrady predpokladajú, že o 11:00 SELČ bude do prevádzky uvedená väčšina letísk. Rovnako spoločnosť Air France predpokladá, že sa v stredu uskutočnia všetky jej diaľkové lety.

zdroj: ČTK

2 debata chyba