Kosovo je dielo banditov, vyhlásil ruský veľvyslanec pri NATO

Ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin označil Kosovo za dielo banditov, ktoré nemôže existovať, a je presvedčený, že Srbsko "získa späť svoje právo". Rogozin to povedal na stretnutí v Belehrade pri príležitosti 65. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Stretnutie, ktoré organizoval srbský vicepremiér Božidar Djelič, sa konalo v Ruskom kultúrnom inštitúte v Belehrade.

30.04.2010 16:01
debata (221)

Uznanie nezávislosti národa na území jedného štátu je len vtedy možné, ak je tento národ systematicky vystavovaný genocíde, uviedol ruský diplomat podľa piatkových belehradských médií. Narážal pritom na
odštiepenecké gruzínske regióny Južné Osetsko a Abcházsko, ktorých nezávislosť uznalo Rusko po rusko-gruzínskej vojne v auguste 2008.

Srbsko odmietlo uznať jednostrannú nezávislosť Kosova vo februári 2008, v čom ho podporuje Rusko. Najmladšiu krajinu Európy uznalo už 66 krajín, medzi nimi USA a 22 členov EÚ (okrem Slovenska, Španielska, Grécka, Rumunska a Cypru). Medzinárodný súdny dvor (ICJ), najvyššia súdna inštitúcia OSN, od decembra skúma na žiadosť Srbska legitímnosť jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova.

221 debata chyba