Riaditeľ BP uprostred krízy s únikom ropy do mora odišiel na dovolenku

20.06.2010 16:56
Tony Hayward
Riaditeľ britskej ropnej firmy BP Tony Hayward Autor:

Biely dom kritizoval výkonného riaditeľa britskej ropnej firmy BP Tonyho Haywarda, ktorý odišiel na dovolenku uprostred ropnej krízy v Mexickom zálive. Personálny šéf Bieleho domu Rahm Emmanuel vyhlásil, že Hayward urobil zásadnú chybu, keď ušiel uprostred krízy okolo záchrany juhoamerického pobrežia. BP je za ropnú katastrofu v Mexickom zálive zodpovedná. Po aprílovej havárii jej ropnej plošiny sa ešte nepodarilo únik ropy do mora zastaviť.

Hayward vo štvrtok neveľmi úspešne čelil otázkam kongresmanov o snahe BP unikajúcu ropu zastaviť, a cez víkend odišiel z USA, aby sa zúčastnil regaty luxusných jácht na britskom ostrove Wight.

„Je to ďalšia z mnohých komunikačných chýb a omylov,“ povedal Emmanuel televízii ABC a ironicky poznamenal, že dúfa, že Hayward neodštartoval svoju budúcu kariéru ako poradca v styku s verejnosťou. Podobne ako mnohí Američania poukázal na to, že kým do zálivu stále uniká ropa, Hayward si užíva rovnaké pôžitky ako pred nehodou.

Masmédiá často citujú nešťastné Haywardove výroky, medzi nimi aj tento: „Nikto si neželá viac ako ja, aby sa to už všetko skončilo. Chcem sa vrátiť k svojmu životu.“
Spolu s ďalšími dvoma osobami vlastnú jachtu Bob v hodnote 300-tisíc eur a tá sa zúčastnila regaty. Hayward bol na pretekoch s rodinou a jeho správanie vyvolalo napríklad na sociálnych sieťach mnoho protestov verejnosti.

Jeho firma ho bránila tým, že Hayward je v kontakte s dianím v Mexickom zálive bez ohľadu na to, kde práve je. Hovorca BP tiež povedal, že je to prvá Haywardova dovolenka od aprílovej havárie ropnej plošiny.

Britský denník The Sunday Telegraph napísal, že BP poskytne na likvidáciu škôd po ropnej škvrte 50 miliárd dolárov a že sa zrejme bude súdiť so svojím americkým spoločníkom, firmou Anadarko. Zástupca tohto spoluvlastníka licencie ťažby v piatok obvinil BP z nepremysleného postupu. BP už neúspešne vyzvala Anadarko, aby sa finančne podieľala na likvidácii škvrny.

BP podľa britského denníka budúci týždeň začne predávať dlhopisy za desať miliárd dolárov a potom požiada banky o pôžičku 20 miliárd dolárov. Ďalších 20 miliárd chce firma zhromaždiť v budúcich dvoch rokoch predajom imania. Denník neuviedol pôvod týchto informácií.

BP sa už zaviazala, že do konca roku 2013 založí fond na likvidáciu ropnej škvrny. Bude v ňom 20 miliárd dolárov.

Ropná katastrofa sa premieta aj do americkej domácej politiky. Emmanuel povedal v súvislosti s jesennými voľbami do Kongresu, že ak ovládnu parlament republikáni, budú sa snažiť BP ospravedlniť. Republikáni sa vraj už teraz snažia z ropnej firmy urobiť obeť a nie vinníka, akoto robí prezident Barack Obama.

Republikánsky poslanec Joe Barton označil minulý týždeň Obamov tlak na založenie fondu na nápravu škôd v Mexickom zálive za vydieranie a firme BP sa za to ospravedlnil, aj keď svoje slová neskôr odvolal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku