V piatok podá česká vláda demisiu, vedenie parlamentu opozícii nedajú

, 21.06.2010 14:08, aktualizované: 16:50
ODS, Miroslava Němcová
Český parlament by mala viesť nová podpredsedníčka ODS Miroslava Němcová. Autor:

Politické strany rodiacej sa novej českej vládnej koalície nenechajú post predsedu Poslaneckej snemovne opozičnej ČSSD, ktorá oň mala záujem. Táto funkcia pripadne ODS, a podľa všetkého konkrétne novej podpredsedníčke strany Miroslave Němcovej.

Jej nomináciu na tento post podporuje aj predseda ODS Petr Nečas. Ako informoval po rokovaní s predstaviteľmi ďalších strán tvoriacej sa koalície, teda TOP 09 Karla Schwarzenberga a Vecami verejnými (VV) Radka Johna, nový parlament bude mať troch podpredsedov, pričom po jednom bude mať TOP 09, VV a ČSSD. Komunisti, ktorí si tiež brúsili zuby na kreslo podpredsedu parlamentu, nedostanú nič.

Sociálni demokrati s takýmto rozdelením funkcií v parlamente nesúhlasia: „Ľutujem, že sa zrejme nepodarí vytvoriť zvyk, že by najsilnejšia opozičná strana získala kreslo šéfa snemovne. My sme garantovali, že v budúcnosti by sme sa zachovali rovnako,“ povedal pre agentúru Mediafax podpredseda ČSSD Lubomír Zaorálek, ktorého chcela strana postaviť na čelo parlamentu. ČSSD síce vyhrala májové parlamentné voľby, no nedokázala zostaviť vládu a smeruje do opozície.

Podľa informácií z ďalších strán formujúcej sa vládnej koalície by mohli parlament viesť samé ženy. Popri Němcovej, ktorej nominácia na post predsedníčky Poslaneckej snemovne je veľmi pravdepodobná, by sa podpredsedníčkami mali stať Kateřina Klasnová z VV a Vlasta Parkanová z TOP 09. Veci verejné už nomináciu Klasnovej schválili, o Parkanovej bude ešte rokovať poslanecký klub TOP 09, jej nezvolenie by však bolo prekvapením.

Vláda premiéra Fischera podá v piatok demisiu

Vláda českého premiéra Jana Fischera podá v piatok demisiu v prípade, že sa vo štvrtok úspešne zakončí ustanovujúca schôdzka novej Poslaneckej snemovne. Po rokovaní kabinetu to oznámil Fischer.

Ak poslanci zvolení v májových voľbách prvú schôdzu snemovne ukončia do štvrtka večera, premiér zvolá na piatok mimoriadne zasadanie vlády s jediným bodom programu, ktorým je demisia. Takýto postup je podľa neho presne podľa ústavy.
 
Ustanovujúca schôdza Poslaneckej snemovne sa začne v utorok. Na programe je zloženie poslaneckého sľubu a voľby orgánov. Ústava hovorí, že ihneď po skončení ustanovujúcej parlamentnej schôdze musí vláda podať demisiu. Vládnuť však bude až dovtedy, kým prezident nevymenuje novú vládu.

Predseda ODS Petr Nečas, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane budúcim českým premiérom, chce rokovania o zložení nového kabinetu ukončiť do polovice júla.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku