Pašerákov v Gaze ovládla panika, Izrael sľúbil uvoľniť blokádu

21.06.2010 14:35
Palestínske deti
Palestínske deti sledujú v stane, v ktorom bývajú, televíziu. Ich dom v Pásme Gazy zničili počas izraelskej trojtýždňovej ofenzívy minulý rok. Autor:

Po rozšírení informácie, že Izrael uvoľní štvorročnú blokádu, sa v Pásme Gazy začala medzi obchodníkmi na najväčšom trhu pašerákov šíriť panika. Ceny televízorov, chladničiek, práčok a iného tovaru, ktorý sa dostával na trhovisko al-Nidžma v Gaze cez ilegálne tunely pod egyptskými hranicami, sa po uvoľnení blokády výrazne znížia. Obchodníci urýchlene vybaľujú svoj tovar, aby ho predali ešte pred tým, ako začne do Gazy prúdiť tovar.

Izrael a Egypt v roku 2006, po únose izraelského vojaka palestínskymi militantmi a prevzatí moci v Pásme Gazy radikálnym Hamásom, umožnili dovoz iba základného tovaru do Gazy.

Odvtedy sa všetky potraviny, pohonné hmoty, cigarety, zvieratá a prístroje pašovali do Gazy prostredníctvom podzemných tunelov, čo reguloval a zdaňoval Hamás. V posledných rokoch zomrelo pri nešťastí v tuneloch viac ako 150 ľudí, väčšinou mladých mužov a chlapcov, ktorí si nenašli iné zamestnanie.

„Môj tunel je momentálne prázdny, všetok tovar sme prepravili do Gazy a trh je teraz nasýtený,“ povedal majiteľ jedného z tunelov Abú Muhammad.

„Pri ďalšom tovare riskujete stratu, pretože Izrael oznámil zrušenie blokády,“ povedal Abú. „V Gaze teraz potrebujú cement, drevo, železo, mramor a keramiku. To sa počas transportu môže rozbiť, a to nemienim riskovať,“ povedal obchodník.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku