Stalina zvrhli v jeho rodisku

Posledný veľký Stalin padol. Šesťmetrová bronzová socha krvavého sovietskeho diktátora, ktorá ako jediná zostala aj v 21. storočí stáť vo zvyškoch jeho niekdajšieho impéria, sa už netýči na deväťmetrovom žulovom podstavci v gruzínskom Gori.

26.06.2010 18:36
Stalin Foto: ,
Šesťmetrovú bronzovú sochu Stalina v gruzínskom Gori odstránili v noci.
debata (24)

„Je to svätokrádež,“ rozhorčuje sa Jevgenij Džugašvili (74), vnuk Josifa Stalina, ktorý žije v gruzínskej metropole Tbilisi, asi osemdesiat kilometrov východne od rodiska svojho deda.

O odstránení monumentu sa Džugašvili, plukovník vo výslužbe, dozvedel v piatok ráno. „Spravili to tajne, pod rúškom tmy. Báli sa protestov,“ hovorí pre Pravdu. „Začali po polnoci a pred brieždením boli hotoví,“ dodáva. „Rovnako zbabelo pred polstoročím vyniesli Stalinovo zabalzamované telo z moskovského mauzólea, kde spočíval po boku Lenina. Kým sa rozvidnelo, pochovali ho pri kremeľskom múre,“ spomína.

Aj napriek odhaleným zločinom stále veľa Gruzíncov považuje Stalina za najväčšieho rodáka. Šesťdesiattisícové mesto Gori je známe ako pútnické miesto. „Aspoň raz do roka som tam zašiel. So synmi i vnukmi sme sa fotili pri soche, vždy sme položili kvety aj pri jeho rodnom dome,“ hovorí Džugašvili. Chatrč, v ktorej Stalin v roku 1879 prišiel na svet, je obstavaná prepychovým palácom, ktorý dodnes slúži ako múzeum. Práve na jeho dvor sa má presťahovať Stalinova socha. Aspoň tak to sľúbila gruzínska vláda.

„Neviem, či jej môžem veriť. Ak aj splní slovo, sochu určite nepostavia na piedestál a na zemi jej veľkoleposť zanikne,“ sťažuje sa Džugašvili. Podľa neho to, čo „spáchal“ prezident Michail Saakašvili, si netrúfol ani Stalinov nástupca Nikita Chruščov. Ten po Stalinovej smrti odhalil jeho zločiny a skoncoval s kultom osobnosti. „Začiatkom šesťdesiatych rokov prikázal zrúcať tisíce Stalinových sôch po celom Sovietskom zväze, tej v Gori sa však nedotkol. Neodvážil sa ťahať za prsty s tunajšími ľuďmi,“ hovorí Stalinov vnuk.

Prozápadný prezident Saakašvili sa už dávnejšie pokúša „odstrihnúť“ svoju krajinu od sovietskej minulosti. Vlani pobúril nielen Moskvu, ale aj mnohých spoluobčanov zbúraním najväčšieho gruzínskeho pamätníka víťazstva Červenej armády nad hitlerovským Nemeckom. „Absolútne podporujem rozhodnutie demontovať pamätník,“ citovala hlavu štátu agentúra News Georgia.

„Nemôžeme mať v krajine súčasne pamätníky obetí okupácie a toho, kto túto mašinériu zla vytvoril,“ dodal prezident. Pod okupáciou má na mysli obsadenie separatistického Južného Osetska ruskou armádou. Tá v auguste 2008 vtrhla na istý čas aj do Gori. Rusko-gruzínska vojna vypukla po tom, čo sa Saakašvili neúspešne pokúsil dobyť späť odštiepenecký región. Mesto Gori, ktoré sa nachádza neďaleko Južného Osetska, sa stalo terčom útokov ruských vojsk a utrpelo v bojoch vážne škody.

Na mieste, kde stála Stalinova socha, majú vztýčiť pamätník obetiam vojny z augusta 2008. Stalinovo námestie im má prepustiť aj názov. Zmeniť sa má aj Stalinovo múzeum, ktoré opatruje vyše 60-tisíc exponátov. Nebude viac oslavovať Stalina, sľúbil minister kultúry Nikoloz Rurua. „Stane sa múzeom múzea Stalina,“ cituje ho News Georgia. „Návštevníci tam uvidia, ako sovietsky diktátor predvádzal vlastný imidž svojim občanom. Ak chceme byť nezávislým, slobodným a moderným národom, nemôžeme sa klaňať sovietskym idolom,“ dodal.

24 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy