Rusko čaká od USA vysvetlenie k prípadu údajných ruských špiónov

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že Moskva čaká od USA vysvetlenie k prípadu údajných proruských špiónov. V USA bolo nedávno zatknutých desať ľudí. USA ich vinia, že sa niekoľko rokov venovali špionáži v prospech Ruska. "Nevysvetlili nám to, dúfam, že to urobia. Elegantné je načasovanie tej veci," citovala Lavrova agentúra Interfax. Lavrov s novinármi hovoril v Jeruzaleme, kde je na návšteve Izraela.

29.06.2010 12:34
Lavrov Foto:
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
12

Minister v zmienke o načasovaní narážal na to, že krátko pred zatknutím agentov bol vo Washingtone ruský prezident Dmitrij Medvedev. S prezidentom Barackom Obamom sa síce zhodli na mnohom, ale konštatovali tiež trvajúce rozpory, napríklad v otázke Gruzínska. Hovorca premiéra Vladimira Putina odmietol záležitosť sa špiónmi komentovať a nepredpokladá ani, že o nej bude Putin hovoriť pri stretnutí s bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom.

Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že správu o zatknutí študuje a nachádza v nej vzájomne si odporujúce skutočnosti. Zahraničná rozviedka (SVR), ktorá údajne agentov vycvičila, oznámila, že informáciu komentovať nebude. USA v pondelok oznámili odhalenie jedenásťčlennej skupiny údajných ruských agentov. Desať z nich bolo zatknutých, jeden je stále na slobode. V prípade usvedčenia im za špionáž hrozí päť rokov a za pranie špinavých peňazí 20 rokov väzenia.

Ruská štátna televízia síce informáciami o tejto kauze začala svoju spravodajskú reláciu, ale bez reakcie ruských predstaviteľov. Skupina dostala podľa zdrojov z USA úlohu infiltrovať sa do politických kruhov v Spojených štátoch a získať informácie o zbraniach, diplomatickej stratégii a politickom vývoji. Nakoľko sa jej to podarilo, zatiaľ nie je jasné.

V skupine boli štyri partnerské páry, ktoré žili na predmestiach New Yorku, Washingtone a Bostone. Všetci pracovali v civilných zamestnaniach bez viditeľných kontaktov so zahraničnými vládami. Jedna zo žien, narodená v Peru, pôsobila ako redaktorka vplyvného denníka El Diario / La Prensa vychádzajúceho španielsky. Prispievala do neho komentármi znejúcimi kriticky voči americkej vláde.

Väčšina z desiatich osôb je podľa všetkého ruskej národnosti. Zatknutí tvrdia, že sú Američania, Kanaďania či Peruánci. Podľa úradov citovaných agentúrou Reuters sa však pravdepodobne väčšinou jedná o Rusov. Skupina, ktorá dostala prezývku Ilegáli, bola obvinená, že na pokyn ruských tajných služieb prenikla pod falošnými totožnosťami do Spojených štátov, kde sa v hlbokom utajení snažila získavať informácie, predovšetkým z politických kruhov, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti.

Špekuluje sa o možnosti diplomatickej dohry aféry. Vážna diplomatická kríza medzi Ruskom a USA sa datuje do marca 2001. Americké ministerstvo zahraničia vtedy vyhostilo šesť ruských diplomatov z USA a ďalším 45 nariadilo opustiť územie. Bola to odveta za zneužitie amerického agenta pre špionáž v prospech Ruska. Moskva vypovedala štyroch amerických diplomatov a nariadila ďalším 46 americkým diplomatom opustiť Rusko do 1. júla. Bol to najmasovejšie vyhostenie od roku 1986, kedy vtedajší prezident USA Ronald Reagan odvolal vyše 50 agentov KGB.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
12 debata chyba